Lepa koža v vseh starostnih obdobjih

4. 12. 2015
Lepa koža v vseh starostnih obdobjih (foto: Imaxtree)
Imaxtree

V tokratni prav posebni lepotni misiji vam bomo poskušali odgovoriti na vprašanja, kako negovati mlado kožo, da ostane takšna čim dlje, kako se spopasti s prvimi znaki staranja, kaj vse potrebuje koža v srednjih letih ter kako kar najbolje osvežiti zrelo kožo.

20: Pomen vlaženja

Vaša koža se sveti zaradi proizvajanja prekomerne količine sebuma in je pod stresom (običajno zaradi prepogostega globinskega čiščenja). Rešitev za to je nežnejša vsakodnevna nega z osvežilnimi geli, prečiščevalnimi maskami za obraz in tekočinami za izboljševanje polti.

Mnenje endokrinologov

V tem obdobju se še ni vzpostavilo ravnovesje med številčnimi in nepredvidljivimi estrogeni in prav tako visoko količino progesterona. Koža in lasje proizvajajo precej sebuma in tudi mozolji lahko še vedno povzročajo preglavice. Kot rešitev za vse, ki ne uživajo kontracepcijskih tablet, priporočamo uporabo inositola, pridobljenega iz rožičev – učinkuje na manjšo napihnjenost pred začetkom menstruacije in videz kože, ki je čistejša in se ne sveti.

Prav tako je pomembno eko čiščenje obraza (z izdelki iz naravnih sestavin) enkrat na mesec brez pare, sledi naj nežna masaža s snovmi, ki ogrejejo kožo (vitamin B). To bo vplivalo na pospešeno cirkulacijo in kožo osvobodilo toksinov in tankih prahov. Če so na obrazu prisotne kapilare, je priporočljiv nanos maske s hialuronsko kislino, ki očisti pore. Za neproblematično kožo so dovolj kolagenski preparati, piling in masaža s hialuronsko kislino v omejeni količini.

Mnenje dermatologov

Težave, s katerimi se spopada 80 odstotkov najstnikov, so v teh letih še vedno prisotne. Vključujejo predvsem aknasto kožo, razne nepravilnosti ter bele in črne ogrce, ki se jih običajno poskušate znebiti s prekomernim čiščenjem.

Namesto tega je koži priporočljivo nameniti nežno čiščenje z gelom za izpiranje enkrat do dvakrat na dan, medtem ko lahko dvakrat na mesec svojo kožo negujete z močnejšim kemičnim pilingom, ki vsebuje lipofilne spojine, kot sta salicilna kislina in piruvična kislina. Za tiste, ki vas je strah luščenja, je lahko alternativna izbira Theraclear, fototerapija, ki vključuje sočasno uporabo svetlobe in sesanja, da se odstranijo ogrci in zmanjšajo vnetja, potrebnih je šest do osem tedenskih obiskov.

30: Pomen preventive

Prve gube? Izognite se jim z uživanjem obilice sadja in zelenjave ter kremami, ki vsebujejo hialuronsko kislino ter vas hkrati ščitijo pred soncem.

Mnenje nutricionistov

Ta starost je primerna za intenzivno ozaveščanje o ustrezni prehrani in odločitev o zdravem načinu življenja. Uravnan prehranski režim z nizkim vnosom kalorij lahko zaustavi staranje, saj zmanjšuje vrednost hormona T3 v ščitnici ter nadzira celični metabolizem in proizvajanje prostih radikalov.

Ne smemo pozabiti, da se pri 30 letih proizvajanje kolagena in elastina upočasni. Hrana, ki pomaga zaustavljati ta proces in nadomesti pomanjkanje, so agrumi (še zlasti pomaranče), marelice, korenje, buče in paradižnik, ki so bogati z betakarotenom in vitaminom A, prav tako pa zelenjava temno zelene barve, kot so špinača, blitva, japonska ogrščica. Priporočljivo je tudi vsakodnevno uživanje dveh porcij sadja, bogatega z vitaminom C – poleg agrumov ga vsebujejo kivi, maline, borovnice in robidnice.

Mnenje lepotnih terapevtov

V teh letih se začne staranje kože, zato se je obvezno odpovedati kajenju, saj nikotin ne povzroča oženja žil v globini kože, temveč zmanjšuje premer teh na površini. Izogibajte se tudi prekomerni telesni aktivnosti (ekstremni tek in preveč ur intenzivne vadbe v telovadnici), saj povzroča reabsorpcijo mehkega in visečega tkiva obraza ter mu odvzame svežino.

V vsakodnevno nego kože je treba vključiti kreme, ki vsebujejo peptide za spodbujanje proizvajanja kolagena in hialuronske kisline, ceramide in hidroksi kisline, ki stimulirajo celični prihodek. Proti staranju vratu so učinkovite injekcije s hialuronsko kislino.

Mnenje dermatologov

Če ste noseči ali uživate kontracepcijske tabletke, je mogoč pojav temnih madežev, katerih videz se lahko poslabša z izpostavljanjem sončni svetlobi, in to tudi pozimi. Ti so lahko prisotni na zgornji ustnici, čelu, licih in predelu pod čeljustjo.

Da jih preprečite, je priporočljivo večkratno nanašanje kreme z zaščitnim faktorjem 30 in krem s stabiliziranim vitaminom C, polifenoli in kojično kislino, ki uravnava proizvajanje melanina. Jeseni je idealen piling, ki odstrani rožene plasti, v katerih so zaloge pigmenta, in olajša absorpcijo aktivnih snovi v kremah. Za odstranjevanje madežev sta najbolj ustrezna piling z zaviralci pigmentacije (to sta na primer resorcinol in azelainska kislina) in nega z laserjem ali IPL-tehnologijo.

Napočil je trenutek, da koži pustite malo zadihati. Ob koncu poletja koža to res potrebuje, saj je izgubila sol in vitamine in je popolnoma dehidrirana. Privoščite si serijo tretmajev, prilagojenih tipu in zahtevi kože, ki s skupnim delovanjem omogočijo idealen prehod na hladnejše dni.

To simultano delovanje lahko na primer združuje kombinacijo čiščenja s pilingom, ki vključuje izmenjevanje uporabe mehanskih naprav (idealen je mehanski piling s čistilnimi kristali) in ročnega posega strokovnjakinje: za to se odločite na vsake tri tedne, če imate mastno ali mešano kožo, ali enkrat na mesec, če je vaša koža normalna. Idealna je nega s kisikom, ki naj bo ustrezno doziran in je s pomočjo posebnih erogatorjev usmerjen na točke, kjer se je izgubila vitalnost, ali mesta, kjer so gube najbolj vidne.

40: Pomen dobre zaščite

Na prvem mestu je obramba: ključne so kreme z visokim zaščitnim faktorjem (za preprečevanje pojava gub in kožnih madežev), uravnoteženo prehranjevanje za izogibanje odvečnim kilogramom in nega kože na kisikovi osnovi. Če vas moti pomanjkanje volumna na obrazu, se lahko odločite za uporabo filerjev.

Mnenje lepotnih terapevtov

Ob pojavu prvih globljih gub se zatecite k uporabi filerjev na osnovi hialuronske kisline, saj bodo v poživljenem dermisu nove gube veliko počasneje nastajale. Najpomembnejša je skrb za ohranjanje stabilne telesne teže oziroma izogibanje nenadnim spremembam v njej, saj se pri teh letih nihanje prostornine obraza veliko počasneje uravnoteži, koža pa zaradi silovitih sprememb postane ohlapna.

Nujno je 'pametno sončenje' oziroma primerna zaščita proti soncu, da se izognete nastajanju pigmentnih madežev. Če je po 45. letu vaš obraz na določenih mestih videti izpraznjen (predvsem predel okrog oči in temena), lahko to odpravite z injekcijami hialuronske kisline, ki je danes na voljo v različnih gostotah, in torej dopušča delovanje na vseh nivojih – prestrukturiranje določenega predela, vračanje kompaktnosti predelu, na primer okrog spodnje čeljusti.

Mnenje dermatologov

Dermatologi pravijo, da koža v teh letih postaja dehidrirana, tanjša se in izgublja elastičnost, zato sta potrebna dosledno uporabljanje krem, bogatih z antioksidanti, in stimulacija celičnega metabolizma s tehnikami, kot je fotobiomodulacija z LED-diodami ali plazmo z infrardečimi lučmi (okrog 660/800 nanometrov z nizko intenzivnostjo).

Posegi so neboleči, opravite pa jih lahko enkrat do dvakrat na teden, skupno od deset do 15-krat. Rezultat bo bolj sijoča, gladka in elastična koža, posledica izboljšanja mikrocirkulacije in vnašanja kisika v tkivo.

Mnenje nutricionistov

Da se izognete dehidraciji kože, je bistveno uživanje sveže zelenjave in sadja. Potrebnih je vsaj pet porcij na dan; da zagotovite čim večji vnos vode in vitamina C, je najbolje, da so živila surova.

Kako pa se lahko prepričate, da uživate vse ustrezne antioksidante, ki jih vaše telo potrebuje?

Trik je v tem, da preverite, ali je vsak dan na vašem jedilniku prisotnih pet barv: rdeča, rumena/oranžna, zelena, modra/vijoličasta in bela. V rastlinah rdeče, rumene ali oranžne barve namreč najdemo celoten razpon karotenoidov, v zelenih klorofil, v skupini modrih in vijoličastih antocianine, v belih (priporočljivo ponovno ovrednotenje česna, čebule in pora) pa izotiocianate, ki preventivno pomagajo proti celičnemu staranju.

Mnenje endokrinologov

Glavni protagonist tega obdobja je progesteron, ki se začenja počasi in neizogibno zmanjševati. Po 45. letu se začne nižati tudi raven estrogena, zato kožo zaznamujejo vidnejše gube in tanjšanje kožnega sloja.

Za preprečevanje opisanega je priporočljivo uživanje izvlečkov rastlin, ki vsebujejo naravni progesteron, kot sta navadna konopljika in divji jam (Dioscorea Villosa), ki jih združimo s perlami svetlina (Oenothera Biennis), zaveznika estrogena in ohranjanja mladosti kože. Običajno to snov prodajajo kot prehransko dopolnilo, najdemo pa jo lahko tudi v kremah proti staranju za obdobje pred in po menopavzi.

V primeru hormonskega neravnovesja so koristni naravni preparati, ki vsebujejo snovi, podobne hormonom, kombiniramo pa jih s strokovno nego. Štiri do pet obiskov strokovnjaka za nego s kisikom in ozonom na predelu okrog oči, vratu in točkah, ki so še zlasti podvržene pojavu gub, bo posvetlilo pigmentne madeže in kapilare ter pripravilo kožo na sprejem aktivnega delovanja kreme.

Kisik obnavlja kožo, navlaži tkiva in spodbudi cirkulacijo, medtem ko ozon kožo očisti vseh nepravilnosti. Za oblikovanje obraza je enkrat na mesec idealen tako imenovani postopek Suzuki, ki prek elektrod stimulira obrazne mišice z izmenjevanjem nanosa vlažilnih gelov ter izdelkov za čiščenje in vlaženje kože. Na koncu nanos maske z lifiting učinkom (učinkuje 30 minut) poskrbi za krepitev tkiv z izhlapevanjem kompresirane vode pod brado.

50: Pomen regeneracije

Ne le obnavljanje, ampak tudi glajenje ter krepitev kože in tkiv. Na voljo imate obilico rešitev: od jedi, polnih beljakovin, do masaž z lifting učinkom in biorevitalizacije. Nepogrešljiva je tudi vsakodnevna uporaba krem in hranilnih serumov.

Mnenje lepotnih terapevtov

Koža se spušča, medtem ko epidermis postaja vedno tanjši in izsušen. Pri ukrepanju proti tovrstnim pojavom so ključni biorevitalizacijski posegi, v vbrizgani zmesi pa naj prevladuje hialuronska kislina, katere vlaženje sega globoko, saj nase privlači vodo, prisotno v koži.

Ob vsakodnevni negi kože uporabljajte kreme na osnovi hidroksi kislin, ki pripomorejo k luščenju in nastajanju celic ter delujejo proti pojavu madežev in razbarvanju kože. Če so pigmentni madeži že prisotni, se jih lahko odstrani s pilingom in laserskimi posegi. Pogosta napaka pri tem je zmanjšan vnos beljakovin, ki so v resnici nujne za čvrstost in turgor kože.

Mnenje nutricionistov

Pri ohranjanju čvrstosti kože so naše zaveznice jedi z visoko vsebnostjo beljakovin: mastne ribe ali pusto meso, ob katerih vedno postrežemo surovo zelenjavo, bogato z vitaminom C, da spodbujamo vpijanje železa, minerala, nujnega za proizvajanje hemoglobina, ki je odgovoren za prenos kisika v tkiva.

Selen, antioksidant, ki je prisoten v ribah, mesu in polnozrnatih žitih, pa pomaga ohranjati elastičnost kože. Ne pozabite, da je osrednje pravilo mladostnega videza zmanjšanje vnosa kalorij, saj z vsako dodano kalorijo narašča število prostih radikalov, s katerimi ogrožamo zdravje in videz kože.

Mnenje endokrinologov

Po pojavu menopavze je vsebnost kolagena v polti vse manjša, koža pa je izsušena in tanka. Če želite ukrepati, se lahko vse, ki vam nadomestna hormonska terapija ne ustreza, odločite za tako imenovano Bhrt (Bio-identical Hormonal Replacement Therapy), naravno alternativo, ki v sebi združuje estriol, naravni progesteron, hormon Dhea, testosteron proprionat, fitoestrogene in fitoprogesterone.

Estriol je pridobljen iz placente in se ga lahko uporablja kot kremo, ki učinkuje krepilno in pripomore k večji napetosti kože. Hormon Dhea, ki naj bo zdravniško predpisan v primernih količinah, omogoča, da postane koža manj tanka in bolj navlažena, izboljša pa se tudi proizvajanje sebuma.

Vnos fitoestrogenov (pridobljenih iz rdeče detelje, soje, lanenih semen, hmelja in žajblja) si zagotovite z vključitvijo sojinega fižola, tofuja, sojinih testenin in lanenega olja v svoj vsakdanji jedilnik.

Potrebno je dvojno ukrepanje, ki vključuje kombinacijo stimulacije mišičja in spodbujanja kožne elastičnosti.

Telovadba obraza je najustreznejša metoda za izboljšanje in krepitev mišic: izvajati jo je priporočljivo vsak dan ob različnih trenutkih dneva (doma, v avtomobilu, na avtobusni postaji ...), skupno naj traja 25 minut. Ključna je tudi masaža za povrnitev elastičnosti tkivu, ki ponovno aktivira krvni in limfni obtok ter spodbuja celično izmenjavo s stimuliranjem oskrbe celic z zanje potrebnimi snovmi.

Se morebiti spopadate z izraznimi gubami? Potem se odločite za posege (priporočljivo jih je opraviti od šest do osem) z naravnimi snovmi, kot so alge, katerih učinek je podoben botoksu. Če je težava v strukturi kože, se odločite za nego z alfa lipoično kislino in biostimulacijskimi fitoencimi.

Prevedla: Iris Silič, priredila: Petra Windschnurer