Kako se znebiti podočnjakov, gubic in drugih tegob?

20. 5. 2012

Področje okoli oči zahteva posebej skrbno nego, zato vam svetujemo, kako se z uporabo ustreznih krem, ličil in kozmetičnih trikov znebite podočnjakov, zabuhlosti, gubic in drugih nevšečnosti.

Ko smo utrujeni, smo videti slabše. Se strinjate? In po navadi v oči najbolj bodejo temni podočnjaki. Stres in pomanjkanje spanja lahko namreč vodita do sproščanja adrenalina v kri, ki pripravi telo na telesni napor. To pomeni, da naši možgani precedijo sleherno molekulo kisika iz krvi, ta, s kisikom manj nasičena kri, ki teče po žilah, pa je zato temnejša in tako tudi bolj opazna pod tanko kožo pod očmi. Vse skupaj dodatno poslabša uživanje nikotina, alkohola in kofeina, ki trajno oslabijo žile in s tem povzročijo uhajanje železa in krvnih celic v območje spodnje veke.

1. Zabuhle oči

Če se zjutraj zbujate z oteklimi vekami, je za to kriv zastoj limfne tekočine, ki je lahko posledica prevelike količine alkohola ali prehrane, ki vsebuje preveč soli in beljakovin. Za kronično zabuhlostjo se lahko skrivajo tudi alergija ali težave z ledvicami, zato je priporočljivo, da se v tem primeru posvetujete z zdravnikom.

Preprečevanje: Zmanjšajte vnos živil in pijače, ki povzročajo zastajanje vode (sol, beljakovine, alkohol), zlasti po 18. uri. Na zabavah, kjer se je včasih težko izogniti alkoholu, ob vsakem kozarcu alkoholne pijače spijte en kozarec vode. Načelno je priporočljivo, da čez dan spijete dva do tri litre vode, da se ledvice temeljito prečistijo in da preprečite kopičenje tekočine.

Prva pomoč: Na veke položite hladno žličko ali pa jim privoščite dvominutno limfno masažo s posebnim mini valjčkom iz žada (na primer Yuroll).

Dolgoročna strategija: Uporabljajte negovalne izdelke, ki vsebujejo kofein ali zeleni čaj. Izdelke hranite v hladilniku, saj bo tako njihov učinek še večji.

2. Podočnjaki

... so pogosto genetsko pogojeni, lahko pa se pojavijo tudi kot posledica slabe prekrvljenosti ter strupov, kot sta alkohol in nikotin. Stres in pomanjkanje spanja stanje še poslabšata, saj se vsebnost kisika v krvi zmanjša, s tem pa se upočasni pretok krvi in pride do njenega zastoja v venah.

Preprečevanje: Dovolj spanja (osem ur) in vsakodnevno gibanje na svežem zraku.

Prva pomoč: Na predel okoli oči nanesite kremni korektor (en odtenek svetlejši od kože), pri tem ne pozabite na notranji kotiček oči.

Dolgoročna strategija: Uporabljajte izdelke, ki pospešujejo krvni obtok in krepijo krvne žile, kot so kreme za predel okoli oči, ki vsebujejo kostanj, bodečo lobodiko ali propolis, pomagajo pa tudi mlačne obloge s črnim čajem, ki jih za deset minut položite na veke.

Vaši podočnjaki so ...

  • Rdeči ali otečeni?

Vzrok so lahko alergije. Histamini, ki se sproščajo ob izpostavljanju alergenom, povzročajo širitev krvnih žil, posledica tega pa so zabuhlost in izraziti temni kolobarji pod očmi. Z vsakim draženjem sinusov postanejo podočnjaki bolj vidni. Če dnevni odmerek antihistaminikov, kot je Claritine, ni dovolj, poskusite z uporabo očiščevalnika zraka v spalnici, ki odstranjuje alergene v zraku in omili simptome že v eni noči.

  • Prekriti s pegami ali madeži?

Priporočamo testiranje podočnjakov. Če spodnjo veko nežno povlecete navzdol in se temni kolobarji premikajo s kožo vred, pomeni, da je vzrok po vsej verjetnosti pigment v vrhnjih plasteh. V tem primeru uporabite rastlinske izdelke za posvetlitev kože, kot je serum Brighter By Nature, Origins, ali krema Pro-X Eye Restoration Complex, Olay Professional, z vitaminom B, ki kožo posvetli in je ne draži. Druga možnost je odprava trdovratnih pigmentnih madežev z laserjema Fraxel Dual ali Q-Switched Nd:YAG.

3. Gubice

Prve gubice pod očmi lahko nastanejo že okoli 25. leta starosti. Z živahno mimiko in zaradi zunanjih vplivov (kot sta sonce in nepravilna nega) se sčasoma poglobijo in nastanejo tudi v zunanjem kotičku oči.

Preprečevanje: Čim prej začnite uporabljati kremo za predel okoli oči. Na začetku uporabljajte lahke vlažilne gele (na primer s hialuronsko kislino).

Pomembno: Izdelke nežno nanašajte s tapkanjem z blazinico prstanca in jih ne vtirajte. Predčasnemu nastanku gub se lahko izognete tudi z nošenjem sončnih očal in nanašanjem posebnih krem za sončenje (na primer Anti-Aging Sun Gel for Eyes, Estée Lauder).

Dolgoročna strategija: Vsakodnevna uporaba kreme za oči, ki spodbuja obnovo celic (na primer z retinolom, peptidi). Kar zadeva gladko kožo pod očmi, dermatologi prisegajo na novost na trgu – laserju podobno napravo, imenovano Harmony, ki segreje vezivno tkivo na približno 40 stopinj ter s tem spodbudi tvorbo kolagenskih in elastinskih vlaken. Morebitna rdečica, ki nastane pri tem posegu, izgine po nekaj urah.

4. Razdražene oči

Zaradi zadrževanja v zakajenih prostorih, klimatskih naprav ali večurnega sedenja za računalnikom oči pogosto postanejo rdeče in izsušene.

Preprečevanje: Z očmi večkrat pomežiknite, da spodbudite tvorbo solz. Poskusite lahko tudi z očesno jogo: z zaprtimi očmi krožite v obliki osmice; vajo ponovite 20-krat.

Prva pomoč: Pri izsušenosti oči pomagajo umetne solze, ki jih kupite v lekarni. Na spletu lahko poiščete tudi kapljice po imenu Gouttes Bleues, ki v trenutku zbistrijo pordele oči. Pozor: dolgotrajna uporaba kapljic je škodljiva, saj lahko povzroči hiperemijo očesne veznice in še bolj izrazite težave. Trik vizažistov: sence za oči v barvi kakija nevtralizirajo rdečico.

Dolgoročna strategija: Kapljice za oči nanesite na vato in jih za pet minut položite na oči. S tem boste zmanjšali njihovo občutljivost.

5. Povešene veke

... so bodisi prirojene ali pa se začnejo pojavljati po 35. letu starosti zaradi zmanjšanja elastičnosti tkiva nad zgornjo veko.

Preprečevanje: Pazite, da kože nad veko med odstranjevanjem ličil ne raztezate prekomerno. Vato namočite v čistilno tekočino in položite na veke ter pustite nekaj časa delovati. Nato odvečno tekočino obrišite od notranje strani veke proti zunanji.

Prva pomoč: Za optični dvig oči nanesite temno senčilo za oči od zunanjega kotička oči prek gube na veki do obrvi. Najtemnejše senčilo uporabite na zunanjem kotičku oči. Na vidni del premičnega dela veke nanesite senčilo v svetlejšem odtenku.

Dolgoročna strategija: Uporabljajte kreme za oči z gladilnim učinkom (takšne, ki na primer vsebujejo silicij, kalcij, flavonoide), ki delujejo kot nežen lifting. Močno povešenost vek je mogoče odpraviti samo s kirurškim posegom, pri katerem kirurg odstrani odvečno kožo na veki. Okrevanje traja približno 14 dni, za poseg pa boste odšteli približno 1.500 evrov.

Prevedli in priredili Maša Zupančič in Živa M. Brecelj,
fotografije Tadej Windschnurer, Shutterstock.com in promocijsko gradivo