Jaz ♥ Pinterest

2. 9. 2012

Ravno ko smo začeli vihati nosove, da smo se naveličali Facebooka, je po spletu zavel nov veter in pred našimi očmi so se razgrnile fotografije mode, lepote, interjerja, jedi ... vsega lepega.

Pinterest je vsekakor najlepše družbeno omrežje. Deluje kot velika oglasna deska, sestavljena iz poljubnega števila manjših oglasnih desk ali tabel (boards), ki so navadno ločene po vsebinah. Uporabniki lahko na table nalagamo fotografije in drugo multimedijsko gradivo (na primer videe) ter jih poljubno urejamo, kakor želimo. Ena izmed najbolj privlačnih funkcij Pinteresta je prav ta, da lahko brskamo po tablah preostalih uporabnikov in odkrivamo nove svetove tistih, s katerimi si delimo podobne interese.

Že sledite Elle Slovenija na Pinterestu?

 

Če želite sodelovati, le odklikajte na www.pinterest.com in zaprosite za povabilo. Ko v vaš e-nabiralnik priroma odobritev, lahko registracijo po običajnem postopku opravite do konca. (Ker Pinterest ni preveden v slovenski jezik, so zaradi lažjega razumevanja navedeni avtorski izrazi v angleškem jeziku, zraven pa so pripisane pogovorne različice v slovenščini.)

Kaj je pin?

Pin deluje kot pripenjanje listkov z bucikami. Pinanje torej pomeni pripenjanje fotografij z različnih spletnih strani z uporabo pin gumba, ki ga na svojo stran namesti lastnik, ali pa nalaganje fotografij neposredno z našega računalnika. Vsak pin, ki je bil dodan prek določene spletne strani, vsebuje ob kliku na fotografijo tudi povezavo, od koder je bila originalno pripeta.

Kaj je board?

Board deluje kot tabla z večjim številom fotografij. Table so navadno ustvarjene po kategorijah, kot je na primer Oblačila ali Potovanja, nanjo pa je mogoče pripeti poljubno število fotografij.

Kaj je repin?

Repin ali ponovno pripenjanje je funkcija, ki omogoča, da fotografijo, ki jo opazimo med brskanjem po slikah drugih uporabnikov in nam je zelo všeč, ponovno pripnemo tudi na svojo tablo in tako delimo s svojim krogom prijateljev.

Kaj je following?

Following pomeni preprosto sledenje drugim uporabnikom. Med brskanjem naletite na nekatere, ki so vam bolj všeč kot preostali, in tem lahko začnete slediti tako, da kliknete na gumb follow. Tako boste lahko v realnem času takoj opazili vse novosti, ki so jih objavili, ne da bi karkoli ušlo vaši radovednosti.

Kakšna je razlika med like in repin?

Razlika med njima je ta, da se pri klikanju na Všeč mi je fotografija ne prenese na vašo desko, kadar kliknete ponovno pripenjanje, pa se fotografija umesti še v eno izmed vaših tabel, tako da jo vidijo tudi vsi, ki spremljajo vaš račun.

In kaj lahko s Pinterestom sploh počnemo?

Izberemo novo pričesko ali sezonski stajling, načrtujemo spomladansko poroko ali prenovo hiše, uredimo vrt ali dobimo idejo za hišico na drevesu. Z njim lahko razširimo obzorje svojih gurmanskih strasti ali najdemo recepte za posamezne diete. Lahko si sestavimo seznam najljubših knjig ali umetnin, pripravimo program vadbe in naredimo načrt za naslednjih nekaj najboljših destinacij, ki jih bomo še obiskali. Učitelji lahko pripravijo gradivo za učence, s prijatelji pa si organizirate skupinski izlet ... Možnosti so neskončne, ure, prebite v družbi tega zares sanjskega sveta, pa tečejo kot minute.

Avtorske pravice

Odkar je fotografinja in pravnica Kristen Kowalski februarja 2012 na svojem blogu objavila, kako so jo je Pinterestovi pogoji uporabe pripravili do tega, da je preventivno izbrisala fotografije, ki niso bile njena last, so se v podjetju začele dogajati prve spremembe, ki še zdaleč niso končane. A njihovi pogoji uporabe vseeno ostajajo tvegani za uporabnike, saj se gradiva večinoma širijo brez pravih dovoljenj izvirnih avtorjev, kar lahko v najhujšem primeru privede tudi do tožbe.

Pinterest se je proti temu ustrezno zaščitil, saj vsak uporabnik ob registraciji potrdi, da pozna pogoje uporabe, ki ne le izrecno prepovedujejo uporabo fotografij brez ustreznih dovoljenj, temveč vsebujejo tudi konkretno bremenitev uporabnika za vse stroške, ki bi nastali v morebitnih pravdnih postopkih.

Besedilo: Polona Pajk

Novo na Metroplay: Vloga sodobne ženske | Urška Draž in Sonja Šmuc