Mala šola spoznavanja penin

16. 1. 2012
Karl Lagerfeld + Dom Pérignon

Steklenice z značilnim zamaškom v obliki gobice, ovitim v svetlečo folijo, skrivajo v sebi mehurčkasto vsebino, ki nas s svojo aromo lahko navduši ali pa razočara. Zato je dobro vedeti, kaj v resnici razkrivajo etikete.

Méthode classique

To je francoski izraz za klasično oziroma tradicionalno metodo, po kateri je pridelana večina kakovostnih in dražjih penečih se vin.

Pripravljeno osnovno mirno vino z dodanim sladkorjem in kvasovkami ustekleničijo in shranijo v kleti. Vino v steklenicah vre in zori od nekaj mesecev do več let. Nato steklenice odprejo, da odstranijo kvasno usedlino, jih dopolnijo z mešanico vina in sladilnega likerja ter spet zaprejo.

Champagne

Izraz že od leta 1824 označuje zaščiteno geografsko poreklo za slavne francoske penine. To oznako imajo pravico nositi samo vina, ki so proizvedena v pokrajini Champagne po točno določeni metodi, ki je prav tako zaščitena od leta 1994. Oznaka 'grand cru' označuje šampanjce, ki prihajajo z najprestižnejših leg znotraj Champagne.

Crémant

S tem izrazom so označene preostale francoske penine, pridelane zunaj področja Champagne. Te so pridelane po tradicionalni metodi s tem, da kvasno usedlino odstranijo tako, da zorjeno vino prelijejo v visokotlačne posode, ga prefiltrirajo, dodajo sladilni liker in spet ustekleničijo. Po tej metodi pridelujejo večino penin po svetu.

Cava

Odlične penine pridelujejo tudi v Španiji. Tiste, ki so pridelane po enaki metodi kot šampanjci, so označene z izrazom 'cava'.

Méthode charmat

Cenejše penine so večinoma pridelane po charmat oziroma tankovski metodi. Pri tej metodi vino z dodanim sladkorjem in kvasovkami nalijejo v visokotlačne posode (tanke), kjer poteka alkoholno vrenje. Vino z mehurčki nato prefiltrirajo, dodajo sladilni liker in ga ustekleničijo.

Prosecco, asti in sekt

Na etiketi italijanskega penečega se vina prosecco najdemo tudi izraz spumante, ki označuje penino z več mehurčki, in izraz frizzante, ki označuje penino z manj mehurčki. Asti je sladko peneče se vino, ki ga pridelujejo v Piemontu, predvsem iz sorte muškat. Sekt pa je nemški izraz za lahko peneče se vino, navadno pridelano iz cenejšega osnovnega vina.

Perlwein

Gre za nemški izraz, ki označuje tako imenovano biserno vino, ki je narejeno iz cenejših osnovnih vin z umetnim dodajanjem CO2. Temu ustrezna je tudi njegova zelo nizka cena, o kakovosti pa skoraj ne gre izgubljati besed.

Različni okusi

Na etiketah penečih se vin najdemo tudi izraze, ki govorijo o suhosti oziroma sladkosti vina. Izraza brut in extra-brut označujeta zelo suho penino. Suho penino označuje tudi izraz sec, medtem ko izraza demi-sec ali semi-sec pomenita, da je penina srednje sladka.