Veliki brat

16. 1. 2009
Veliki brat

Mark Zuckerberg je ime, ki se mu lahko zahvalite za to, da ste v medmrežju ponovno našli svoje sošolce iz osnovne šole ali celo prijateljčke iz vrtca, svoje že zdavnaj odseljene sosede, daljne sorodnike, prijatelje iz popotovanj, itd.

Začetki

Ta viritualen socialni fenomen, ki se je pri nas razširil niti ne tako zelo dolgo nazaj, v resnici obstaja že od 4. februarja 2004.

Sprva je služil le kot orodje za povezovanje študentov harvardske univerze, nato se je kmalu razširil še na druge univerze.

Aprila 2006 so omogočili članstvo še zaposlenim v desetih različnih podjetjih (Amazon.com, Apple Inc., Microsoft . . ), konec leta 2005 pa je bil dostop razširjen tudi na vse ostale svetovne srednje šole in univerze.

Od 11. septembra 2006 lahko do Facebooka lahko dostopa vsak, ki ims veljaven e-naslov in je star več kot 13 let. Skupnost po celem svetu šteje več, kot 64 milijonov uporabnikov.

Peter Thiel, upravni član Facebooka, je naznanil, da se bo vrednost Facebooka do leta 2015 gibala okoli 8 milijard dolarjev.

Zanimivosti

  • Leta 2006 je podjetje Student Monitor naredilo raziskavo, ki je Facebook uvrstila kot drugo najbolj popularno stvar med študenti (prva je iPod), ki še niso diplomirali, skupaj s pivom in seksom.

  • Zaradi odprtosti Facebooka je veliko držav onemogočilo dostop do njegove uporabe, med njimi tudi Sirija, Burma, Butan, Združeni Arabski Emirati ter Iran.

In varnost?

Nekaj zaskrbljenosti se je pričakovano pojavilo glede nadzorovanja ter podatkovnih vsebin. Veliko govora je bilo o možnosti zlorabe skupnosti, zagovorniki privatnosti pa so kritizirali dogovor glede varnosti. Pravilo glede tega namreč pravi, da lahko Facebook uporabi tudi informacije uporabnikov, ki so pridobljene iz drugih virov (npr. iz drugih spletnih strani, kot so blogi, časopisi, servisi za neposredno sporočanje . . ).

Facebook je svojmi uporabnikom zagotovil, da njihov naslednji dogovor glede privatnosti ne bo vseboval del o zbiranju informacij ter zanikal, da se informacije uporabnikov zbirajo tudi za CIA.

Vseeno pa možnost za podatkovno miniranje uporabnikove privatnosti obstaja odprto - kot dokaz pomanjkljivosti na tem področju sta leta 2005 dva študenta s pomočjo avtomatičnega zapisa kot del raziskave glede privatnosti uporabnikov Facebooka uspela prekopirati preko 70000 profilov.

Drugi del dogovora, ki je bil tudi deležen kritik, se nanaša na Facebookove pravice, da lahko proda informacije uporabnikov privatnim podjetjem. Dogovor pravi, da informacije delijo z ostalimi podjetji, med katerimi so zajeta tudi podjetja, s katerimi Facebook posluje.

Izbris profila

Zaskrbljenost se je pojavlja tudi zaradi težavnosti, ki jih je imel uporabnik, če je želel zbrisati svoj račun s spletne strani. Na začetku so svojim uporabnikom dovolili le deaktivirati njihove račune, februarja 2008 pa so spremenili politiko in tako je tudi danes vsak račun možno popolnoma izbrisati.

Elle & Facebook

Seveda ima tudi Elle Slovenija svojo stran in skupino naklonjenih uporabnikov.

Vabimo vas, da se ji pridružite tudi vi, dodajte svoje fotografije, videe ali pa kaj drugega. Delite svoj 'fashion obsession' z nami.

Vir informacij: Wikipedia