Resnice ali miti: Kako zaščititi srce in ožilje?

29. 4. 2015
Resnice ali miti: Kako zaščititi srce in ožilje? (foto: profimedia)
profimedia

Ženske pogosto mislijo, da niso ogrožene, ko gre za bolezni srca in ožilja ...

... pa vendar so to bolezni, ki so za rakom najpogostejši vzrok smrti med ženskami. Elle z vami deli resnice in zmote.

Počutim se dobro, ne grem na pregled

Vzrok večine bolezni srca in ožilja so maščobne zaloge, ki se naložijo na notranje stene arterij in jih počasi zlepijo ter preprečujejo dovod kisika v organe. Ta tihi proces je pogosto povezan s presnovnimi motnjami, kot sta visoki vsebnosti maščob in sladkorja v krvi, ter zvišanim krvnim tlakom. Prav zato je kri priporočeno nadzorovati enkrat na leto in v ključnih trenutkih življenja opraviti krvni test, po prehodu v menopavzo pa priporočajo test na vsaki dve leti.

Če pri 35 kadim, moram nehati jemati kontracepcijske tabletke

Kajenje je zaradi spodbujanja arterijskega krča (nenadna zožitev njene velikosti) in krvnih strdkov (tromboza) glavni vzrok za srčni napad pred 45. letom starosti, jemanje tablet s sintetičnimi estrogeni (kombinirane kontracepcijske tablete) po 35. letu pa poveča pojavnost venske in arterijske tromboze. Kombinacija tablet in tobaka po 30. letu tako močno poveča tveganje za miokardni infarkt. Če pri 35 letih kadite, prosite ginekologa za drugo vrsto kontracepcije.

Mlada sem, nisem ogrožena skupina

To je odvisno od prožnosti arterij in redčenja krvi ter izločanja hormonov, estrogena, ki nas ščiti pred boleznimi srca in ožilja. Svoj življenjski slog v mladih letih lahko pozneje drago plačate – kajenje, telesna nedejavnost, debelost, diabetes in stres pomnožijo dejavnike tveganja. Odgovor na povečano umrljivost zaradi bolezni srca pri ženskah, mlajših od 40 let, lahko najdemo v načinu sodobnega življenja.

Pazim na težo, predvsem na obseg pasu

Prekomerna telesna teža spodbuja diabetes, zvišuje holesterol in dviguje krvni pritisk, ki je vodilni vzrok možganske kapi. Še zlasti škodljiva, tudi ob normalni teži, pa je trebušna maščoba (in obseg pasu, večji od 88 centimetrov), ki izloča strupene snovi, vpletene v prezgodnje staranje arterij.

Bolj bi se morala ukvarjati s športom

Svoje srce lahko zaščitite tudi z dnevnimi telesnimi aktivnostmi. Pravilen tempo? 30 minut hitre hoje, kolesarjenja, hoje po stopnicah ... Če se poleg tega ukvarjate še s športom, je to le bonus; a če se z njim začnete ukvarjati šele po 40. letu, je za srce in ožilje to lahko velik stres.

Bolezni srca in ožilja ne moremo zdraviti s spremenjeno prehrano, lahko pa z zdravo prehrano preprečimo nastanek teh bolezni.

Srce ščitijo

Karotenoidne snovi: blitva, bučke, čili, korenje, koleraba, paprika, pekoči feferoni, paradižnik, lubenica, špinača, melona ...

Flavonoidne snovi: zeleni čaj, grozdje, jajčevci, rdeča čebula, jagodičje (aronija, borovnice, črni bezeg, jagode, ribez, robidnice, kosmulje) ...

  • Britanski raziskovalci so med uživalci zelenega čaja na Kitajskem ugotovili, da imajo ti manj brazgotin na ožilju. V njem je namreč flavonoid katehin, ki krepi žile in preprečuje strjevanje krvi.
  • Tudi stari Grki so imeli svoj recept za preprečevanje bolezni srca: strt česen, zmešan s sirom feta, paradižnikom in olivnim oljem.
  • Francozi pa kljub uživanju mastne hrane nimajo toliko bolezni srca in ožilja, kot bi pričakovali – te bolezni naj bi omejevali flavonoidi in tanini ter resveratrol v lupini rdečega grozdja in vinu, ki preprečuje strjevanje krvi in poškodbe žilnih sten. Grozdje, grozdni sok in rdeče vino so po splošnem francoskem prepričanju naravno zdravilo.

Pripravila: Veronika Meh