Na #LJFW se je predstavila tudi knjiga Moda in kultura oblačenja

16. 4. 2015

Knjiga je prva interdisciplinarna študija mode in oblačilne kulture na Slovenskem. Avtorice in avtorji obravnavajo modo kot kulturo, sistem in industrijo ter v eni knjigi združujejo družboslovno-humanistične analize s predstavitvami tehnološko-produkcijskega vidika.

Knjiga namreč združuje družboslovno-humanistične analize mode in oblačilne kulture s predstavitvijo tehnološko-produkcijskega in ustvarjalnega vidika. Uredili sta jo Maruša Pušnik, komunikologinja in docentka na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, ter Elena Fajt, oblikovalka in profesorica na Katedri za oblikovanje tekstilij in oblačil Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani, posamezna poglavja pa je napisalo kar 22 avtoric in avtorjev.

Predstavili so zgodovinski pregled tekstilne industrije na Slovenskem, analizo življenja tekstilnih delavk, razvoj tekstilnih surovin in mode, probleme modnega oblikovanja danes, alternativne prakse, modno novinarstvo in fotografije.

Avtorji so raziskali povezave med modo, razredom, etničnostjo in telesom, jugonostalgijo v modi, večkulturnost naglavnih rut, zgodbo o trenirki ter uporabo mask v protestih in se vprašali, zakaj se Slovenci preobuvamo v copate.

V pogovoru z urednicama so knjigo predstavile naslednje avtorice: modne oblikovalke Sanja Grcić, Stanka Blatnik Blagotinšek in Sabina Spanjol, modna oblikovalka in docentka na Katedri za tekstilne materiale in oblikovanje Fakultete za strojništvo v Mariboru Sonja Šterman, raziskovalka tekstilij in profesorica na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani Tatjana Rijavec ter fotografinja in komunikologinja Katja Bidovec.