Poletje special

11. 5. 2007
Poletje special (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Letos bomo porjaveli na pameten in odgovoren način. To je naše vodilo pri izbiranju kozmetike za sončenje. Cilj: zagorelost, ki ni oporečna za zdravje naše kože.

Koža v formi

Kura s kapsulami je postala skorajda predpoletna obveznost: v lanskem poletju se je zanjo odločila vsaka 10. ženska! Začnite 15 dni pred odhodom v tople kraje (še posebej če vas hitro opeče), nadaljujte v času izpostavljenosti soncu in vztrajajte še 15 dni po sončenju. Če živite v sončnih krajih, lahko kapsule jemljete tudi vse leto, saj koži, izpostavljeni soncu, pogosto primanjkuje hranilnih snovi za obnavljanje zaščitne pregrade. Treba se je torej oskrbeti s karotenoidi (za porjavitev) in z učinkovinami proti prostim radikalom (za obnavljanje).

Kaj je novega? Nastanek melanina lahko spodbudite tudi z Melanin activator gelom, RVB. Gel spodbuja zagorelost obraza in telesa, barva kože je intenzivnejša in dolgotrajnejša.

Po sončenju

Po sončenju in tik pred spanjem (če vas še peče) se namažite z osvežujočo kremo za po sončenju, ki bo vaši 'vreli' koži povrnila normalno temperaturo! Ker je polna pomirjujočih učinkovin, jo bo napojila z vlago in omilila učinke sončenja. Na kožo deluje kot dan počitka, ki si ga vzamemo po dnevu, polnem naporov.

  • Zdravilno mazilo

    Balzam Baume de Secours Cellulaire za pomoč pri sončnih opeklinah, Vichy.

  • Izjemno osvežilno

    Osvežilni gel za telo z izvlečki zelenega čaja in mete, L’Occitane.

  • Zelo hranilno

    Vlažilna in pomirjujoča krema za obraz po sončenju Sun After, Biotherm.


Zaščitene oči

Dobra sončna očala preprečujejo nastanek očesnih gub in varujejo pred očesnimi boleznimi, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti UV-žarkom (na primer poškodbe roženice ali mrežnice, motnost očesne leče, siva mrena) in šele z leti postanejo opazne. Dobra sončna očala lahko prepoznate po oznaki UV 400, ki pomeni, da se vsi žarki v ultravijoličnem območju 400 nanometrov prefiltrirajo. Pomembno: stopnja zatemnjenosti stekel ni v nikakršni povezavi z njihovo prepustnostjo za UV-žarke. Temna stekla brez UV-filtra so celo zelo nevarna, saj se zenice za njimi razširijo, žarki pa lahko nemoteno prodirajo v oko.

Za trenutke, ko boste očala odložili, pa vam predstavljamo dve novosti:

  • Clinique je zasnoval zaščitno kremo za oči in ustnice s SPF 30. Stik vsebuje veliko antioksidantov, ki preprečujejo znake staranja.
  • Tudi Shiseidova krema Anti-Aging Suncare s SPF 25 PA+++ skrbi za zaščito kože na predelu oči, poleg tega pa odpravlja tudi podočnjake.

 

Zaščitimo kožo otrok!

Otroci do 10. leta starosti morajo biti obvezno zaščiteni, saj njihov melaninski sistem še ni dozorel. Ne varčujte s kremami za sončenje z mineralnimi filtri, ki zmanjšujejo tveganja za alergije. Kremo nanesite vsaki 2 uri oziroma po vsakem kopanju. Razpršilniki so lahko praktični, kadar gre za zmerno izpostavljenost soncu, drugače pa se raje odločite za kremo, ki kožo bolje prekrije. Ne pozabite na kapo z velikim ščitkom, bombažno majico in očala s kakovostnimi stekli.

  • Izjemno lahka vodoodporna krema z mineralnim zaščitnim filtrom za nežno otroško kožo s SPF 30, Clarins.
  • Mleko za zaščito zelo občutljive in tanke otroške kože s SPF 25, Nivea Sun.
  • Vodoodporno mleko za sončenje v razpršilu za zaščito otroške kože, Sun Mix, Krka.


Pozor, lise!

Če ste nagnjeni k različnim pigmentnim spremembam, je med sončenjem priporočljiva uporaba kreme proti pigmentnim madežem (na primer Even Out, Oriflame), čez katero nato nanesete kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem (najmanj) 30. Najsi so lise hormonskega izvora (če ste noseči, se morate še posebej dobro zaščititi) ali posledica staranja, izražajo, da melanin ne opravlja več svojega dela.

Kaj je novega?
Biotherm je predstavil kremo Sun Multi-Protection SPF 30 z učinkovinami proti gubam in izgubi prožnosti. Ne smemo pozabiti na linijo Sun Performance, Estée Lauder, z izvrstnimi učinkovinami, ki pomagajo preprečevati nastanek rjavih lis.

Umetna zagorelost

Kreme za samoporjavitev že nekaj časa skrbijo za lepo in zdravo zagorelost kože brez pretiranega izpostavljanja soncu. Garnierjeva krema za obraz Sun-kissed face kožo v štirih dneh postopoma obar­va in ohrani njeno naravno navlaženost.

Ekološko

Koncept: mineralni filtri, malo (ali nič) konzervansov ter zaščita in obnova z rastlinskimi učinkovinami – to so kreme za blago sonce.

Za obraz:

  • Večnamenska krema za obraz 4 v 1, Nuxe, ščiti, vlaži, skrbi za samoporjavitev in spodbuja tvorbo melanina.
  • Sončna krema Ce­l­l­ular Protection iz naravnih organskih izvlečkov rastlin kožo ščiti in preprečuje nastanek sončnih madežev, The Organic Pharmacy.

Za telo:

  • Lancômova Sôleil DNA Guard s SPF 15 in z rastlinskimi izvlečki varuje kožne celice pred sončnimi žarki.
  • Krema Allergy za zaščito kože s SPF 15, ki preprečuje alergijo na sončne žarke, Piz Buin.

 

Strogo

Koncept: zaščita, višja od 30, z uravnoteženostjo filtrov za UVA/UVB v gostih teksturah.

Za obraz

  • Krema za obraz za zaščito občutljive kože z najvišjim zaščitnim faktorjem SPF 50+, Vichy.
  • Zaščitna krema za obraz s SPF 40+, Matis, nudi trajno zaščito pred fotostaranjem.

Za telo:

  • Emulzija La Prairie za sončenje s SPF 30 ima 5 UVA-/UVB-filtrov, ki absorbirajo škodljive žarke in maksimalno zaščitijo pred soncem.
  • Mleko za zaščito za občutljivo kožo s SPF 50+/UVA, Vichy.


Glamurozno

Koncept: zaščita s formulami, ki združujejo filtriranje, vlaženje in delovanje proti staranju.

Za obraz:

  • Krema za visoko zaščito kože pred soncem in izboljšanje njene gostote za obraz, dekolte in vrat s SPF 30, UVB in UVA, Vichy.
  • Vodoodporna krema za zaščito obraza s snovmi proti staranju in s SPF 15, Dior Bronze.

Za telo:

  • Spreja za zaščito pred sončnimi opeklinami in znaki predčasnega staranja s SPF 20, UVB + UVA, Eucerin.
  • Losjon Sun Lotion proti staranju s SPF 15, Estée Lauder, preprečuje vidne znake staranja in nastanek temnih pigmentnih madežev.

 

Sončna kuhinja

Za lepšo in bolj zagorelo polt bosta poskrbela sadje in zelenjava: ob zajtrku si privoščite sok rdeče grenivke; jejte naribano korenje, začinjeno z nekaj kapljicami limone in olivnim oljem; v testenine vmešajte omako iz svežih paradižnikov (če vam primanjkuje časa, vsebuje veliko likopena tudi kečap); veliko luteina je v koruzi, brstičnem ohrovtu, zelju . . Lakoto lahko potešite tudi z lubenico, ki osveži polt.

Najstniki: akne in sonce?

Zaradi učinkov sončnih žarkov se koža odebeli in najstniki naj bi se na ta način znebili mozoljev (neka študija je pokazala, da se akne med poletjem zmanjšajo kar za 70 %). Toda, pozor! Sonce povzroča, da se kožni loj zadržuje pod kožo, zato bodo ogrci in mozolji na dan pokukali septembra. Tudi med poletjem je treba kožo torej čistiti z nežnimi eksfolianti, ki preprečujejo odebelitev, in jo negovati s kremami za sončenje brez olja, ki ne mašijo por.

 

Gube pod nadzorom

Lastna zaščita kože pred UV-svetlobo se postopoma ‘izgradi’ do 12. leta starosti, po 35. letu pa se začne spet manjšati – struktura roževinaste plasti ni več optimalna in UV-žarki lažje prodrejo v kožo. Pomembno je, da uporabljate sredstva z zelo visokimi zaščitnimi faktorji in s sestavinami proti staranju kože.

Kaj je novega? Izdelek, ki je rezultat najnovejše tehnologije in poln učinkovin proti staranju, je Absolue Sôleil, Lancôme. To je najboljša zaščita za kožo, ki je bila velikokrat izpostavljena soncu! Ljubiteljicam esencialnih olj pa priporočamo Decleorjev Aromessence Solaire, ki ga nanesemo pod kremo proti gubam Creme Protectrice Anti-Rides s SPF 30.

Krožno nanašanje kreme

Najnovejše študije so pokazale, da krema, če jo nanašamo v krogih, zaščiti večjo površino kože. Za telo potrebujete najmanj za dlan kreme. Sredstvo za sončenje nanesite na kožo, preden se oblečete v kopalke, da se izognete sončnim opeklinam na bikini predelu. Ne pozabite na kolenski zgib, nart in ušesa.

Gel proti alergijam

Snovi, ki jih vsebujejo kreme za sončenje (maščobe, emulgatorji), lahko v kombinaciji s potom, klorom ali slano vodo izzovejo alergijo, zato je priporočljivo, da uporabljate gel, ki ne vsebuje maščob, ali hipoalergene izdelke brez vonja, barve in konzervansov. Po vsakem kopanju v morju s telesa temeljito sperite sol. 2 tedna pred odhodom na počitnice je priporočljivo jemanje kalcija (500 mg na dan).

 

So kreme s SPF 40+, 50+ primerne tudi za vas?

Da, če vaša svetla in občutljiva polt pordi, ne da bi potem tudi porjavela, če ste že ob prvih sončnih žarkih rdeči kot kuhan rak . . Ti znaki namreč pomenijo, da vas melanin, ki ga proizvajate, ne ščiti dovolj. Močno sonce tako povzroči verižno reakcijo in oslabi celice, ki lahko nekega dne zaradi tega mutirajo. Vrata se odprejo izsušitvi, gubam, lisam in v najslabšem primeru tudi kožnemu raku. Bodite pozorni, kajti zgolj krema ne zadostuje! Pomagajte si s prehranskimi dodatki, da boste dvignili prag tolerance, nosite klobuke in se izogibajte najbolj vročemu soncu.

Kaj je novega?

  • Sončna krema za občutljivo kožo Ultra Sothing Protection s SPF 40, Lancaster.
  • Krema za sončenje z maksimalno zaščito s SPF 50+, Collistar.
  • Sončna krema z visokim zaščitnim faktorjem Solar Expertise s SPF 50+, L’Oréal.
  • Mleko za sončenje za občutljivo kožo s SPF 40, Hawaiian Tropic.

 

Ali lahko porjavimo tudi ob uporabi sredstev z visokim zaščitnim faktorjem?

Da. Potrebujemo seveda nekoliko več časa, vendar je porjavelost potem dolgotrajnejša, ten pa lepši (ne rdečkast, temveč zlat). Pomembno: zaščitno sredstvo nanašajte vsaki 2 uri.

Se spoznate na UV?

Kakšna je razlika med UVA in UVB?

UVB so najbolj nasilni med 12. in 16. uro, povzročajo pa opekline, zato se je pred njimi treba zateči v senco. UVA-žarki pa so škodljivi ves dan in zato še nevarnejši, saj sploh nimamo občutka, da prodirajo globoko v kožo. Povzročajo rdečine ter pospešujejo staranje kože in nastajanje lis. Tako UVA- kot UVB-žarki pa so vpleteni v nastajanje kožnega raka (karcinomi in melanomi), zato se moramo zaščititi pred obema vrstama.

Kakšna je razlika med fizičnimi in kemičnimi filtri?

Prvi so mineralni pudri, ki obstanejo na površini kože in UV-žarke odbijajo ali lomijo. Priporočajo jih za otroke, saj varujejo pred alergijami. Za boljšo zaščito jih združujejo s kemičnimi filtri. Kemični filtri imajo sintetično sestavo, prodrejo skozi površinske plasti kože in jo ščitijo tako, da žarčenje absorbirajo. Znani evropski filtri, kot so Mexoryl SX in XL (patent L’Oréala), Tinosorb M in S (pri znamkah Pierre Fabre, Bioderma in mnogih drugih), so fotostabilni (žarki jih ne razgradijo) in zagotavljajo dobro zaščito.

Evropska komisija bo sprejela odlok o označevanju tovrstnih izdelkov. Kaj se bo spremenilo?

Izračun UVA-zaščite bo usklajen in poenostavljen. Vsak izdelek bo moral imeti označeno tako UVA- kot UVB-zaščito. UVB-zaščita bo morala biti 3-krat višja od zaščite UVA. Primer: Zaščita pred soncem z UVB 30 bo morala zagotavljati UVA zaščito 10.

Zaščita bo porazdeljena po gostoti in označbah, da bomo lažje izbrali. Šibka zaščita bo označena s SPF 6, 8, 10; srednja s SPF 15, 20, 25; močna s 30, 40, 50; zelo močna pa s 50+.

Fotografija Shutterstock

Novo na Metroplay: Vloga sodobne ženske | Urška Draž in Sonja Šmuc