Kako ohraniti ličila in pripomočke za ličenje čista

19. 10. 2009

Čeprav jih ne vidimo, še ne pomeni, da ne obstajajo. Na žalost so tudi ličila in pripomočki, ki jih uporabljamo pri ličenju, privlačni za bakterije in njihovo razmnoževanje. Zato je pomembno, da znamo ličila in pripomočke ohranjati čim bolj čiste.

Čopiči

Zaradi zgoraj omenjenega razloga je pomembno, da poskrbimo za čistočo čopičev in tako pri nanašanju ličil ne nanašamo tudi bakterij in nečistoč. To lahko storite z nekaj preprostimi koraki. Najprej čopiče operite pod tekočo vodo. Nežno jih stisnite od vrha do konic in se prepričajte, da sperete vse vidne ostanke ličil. V mlačno vodo stisnite le par kapljic mila za roke, ki je nežnejši od šampona. Položite čopiče v tekočino in jih pustite stati pol ure. Potem iz njih nežno stisnite odvečno vodo in preostanek ličil ter jih obrišite z brisačo. Čopiči potrebujejo vsaj 24 ur, da se temeljito posušijo. Priporočljivo je tudi, da jih hranite ločeno od ličil.

Ličila

Če želite, da vaša ličila čim dlje ostanejo uporabna, morate tudi njim posvetiti nekaj pozornosti. Priporočamo vam, da redno:

  • za 15 do 20 sekund potopite šminko v alkohol. Nato z robčkom obrišete zgornjo plast. Lahko jo tudi pustite v zamrzovalniku čez noč in tako ubijete bakterije, ki so se nabrale na njej.
  • pustite zaprto maskaro v zamrzovalniku čez noč.
  • odstranite zgornjo plast tekočega pudra, pudra v prahu in korektorja.
  • šilite svinčnik za oči in na ta način redno odstranjujte zgornjo plast. Priporočeno je, da ga ošilite po vsaki uporabi.

Rok uporabe

Tako kot hrana imajo tudi ličila rok uporabe. Sčasoma ličila izgubijo svojo učinkovitost, postanejo leglo bakterij in lahko povzročajo alergije. Zato je pomembno, da vržete stara ličila v smeti.

Maskara ponavadi zdrži od 3 do 6 mesecev in je najbolj nagnjena k kopičenju bakterij, saj paličko neprestano namakamo v tekočino. Pri ličilih velja pravilo: bolj ko je tekoče, večja je nevarnost nastajanja bakterij.

Življenjska doba korektorja je približno 18 mesecev. Po tem času bodo sestavine počasi začele razpadati in se ločevati druga od druge. To se zgodi, ko se na izdelku začne nabirati olju podobna tekočina. Ker si korektor ponavadi nanašamo na občutljive predele (okoli oči ali na lišaje) moramo še toliko bolj paziti na njihovo čistočo.

Tekoči puder zavrzite po letu dni. Pri nanašanju vedno uporabite gobico in ne prstov, na katerih se ponavadi zadržujejo bacili. Ko dobi puder neprijetni vonj, ga nemudoma zavrzite.

Najdaljšo življenjsko dobo imajo navadni pudri v prahu, saj lahko zdržijo leta.

Kremna senčila za oči zdržijo od 12 do 18 mesecev, taka v prahu pa 2 leti.

Črtalo za usta lahko zaradi lesa in voska zdrži tudi do treh let. Ne pozabite ga ošiliti po vsaki uporabi in ga pokriti s pokrovčkom.

Rok uporabe šminke je od dveh do treh let.

Bleščilo za usta pa zaradi drugačne kemične sestave zdrži le 18 mesecev.

Seveda pa pri vsakem izdelku upoštevajte rok uporabe, ki je naveden na embalaži.

Še nekaj uporabnih namigov:

  • Pred nanašanjem ličil, si vedno umijte roke.
  • Svojih ličil ne posojate drugim, saj si ta morda ne bo umil rok preden jih bo uporabil, ali pa bo uporabil umazan čopič.
  • Če morate ličila navlažiti ali razredčiti uporabite vodo, ne pa sline ali katerekoli druge tekočine.
  • Pravilno shranjujte ličila, in sicer v hladnih in suhih prostorih ter čisti toaletni torbici. Prav tako jih ne izpostavljajte direktni sončni svetlobi.
  • Če je embalaža polomljena, zavrzite ličilo.
  • Vsako ličilo, ki spremeni barvo, vonj ali teksturo, takoj zavrzite. Vse to so znaki, da je ličilo že staro ali posledice prisotnosti bakterij.