Koncept neskončne niti

14. 10. 2011
Urška Draž

Oblikovalka Urška Draž, ki bo 25. in 26. oktobra na Philips Fashion Weeku v Kinu Šiška z bratom Tomažem predstavila njuno najnovejšo kolekcijo, rada reciklira oblačila.

Vaše prve kolekcije so bile zelo ekstrava­gantne. Razmišljate, da bi še kdaj naredili kakšno bolj drzno kolekcijo?

Drznost je včasih povezana z neuporabnostjo in s tem, da so oblačila sama sebi namen. Mislim, da je takih oblačil na svetu že dovolj. Sicer že­lim biti drzna v nekih tridimenzionalnih obli­kah, vendar vseeno zelo pazim, da so oblačila uporabna in nosljiva. Na vsako kolekcijo nare­diva nekaj bolj drznih kosov, ki pa so še vedno uporabni. Tomaž je na primer delal krinoline, vendar tako, da lahko krinolino preprosto sna­meš in postane povsem navadna obleka. Veliko mi pomeni uporabnost oblačil in vedno pazim, da so oblačila udobna kot trenirka. To je naša filozofija že približno 15 let in tega se še vedno držimo.

Kakšni so jesensko-zimski modni trendi pri pleteninah Draž?

Tokrat sva s Tomažem izhajala iz fotografije. Fotografije obrazov sva spremenila v zanke, saj so nama všeč velike razparane pletenine, ki pa so na žalost neuporabne, ker se zanke pov­sod zapletajo. Zato sva zanke na pletenino preslikala in jih tako spletla. Iz tega pa sva nare­dila kolekcijo, ki bo na voljo tudi v Maxiju.

Nam lahko malo namignete, kaj lahko pričakujemo na tednu mode, ki bo 25. in 26. oktobra v Kinu Šiška?

Tudi za kolekcijo pomlad-poletje 2012 so še vedno navdih te fotografije. Oblačila bodo izredno funkcionalna, bolj barvita, veliko pa bo dodatkov zlata in srebra.

S pleteninami se ukvarjate že dve desetletji. Se vam zdi, da so ljudje začeli izgubljati predsodke do tega materiala in razumejo, da je pletenina primerna tudi za večerne obleke ali poletne kose?

Ko sva začela plesti, so bili puloverji res puloverji in ni bilo na primer pletenih oblek. Mislim, da sva od takrat podrla že kar nekaj tabujev, saj sva oblikovala veliko poročnih in večernih oblek. Pletenina je moje izrazno sredstvo.  Všeč mi je ta koncept neskončne niti in da lahko iz ene niti narediš obleko.

Katera orodja potrebujete pri izdelavi oblačil?

Pletilni stroj, pralni stroj, šivalne stroje in likalnike.

Za likanje uporabljate Philipsov likalnik Perfect Care. Kakšne so vaše izkušnje z njim?

Vse naše pletenine spletemo, operemo in potem pride faza likanja, ki je zelo pomembna. Brez likanja pri pleteninah pač ne gre. Pri nas smo zelo ekološko naravnani in nismo pristaši kemičnega čiščenja. Zato je ta likalnik odlična izbira. Philips je bil eden izmed naših sponzorjev že na naši prvi modni reviji in od takrat naprej uporabljamo le njihove likalnike. Pri likalniku Perfect Care ni treba nastavljati temperature, para je močnejša, poleg tega pa lahko samo z eno nastavitvijo likaš vse materiale. Všeč mi je, ker je veliko bolj ekološki, saj se po dveh minutah sam ugasne.

Je težko pravilno negovati pletenine?

Meni se ne zdi, saj jih mi vedno operemo in zlikamo, zato točno vemo, kako se bo material obnašal. Poleg tega pa tudi cel naš studio nosi ta oblačila, tako da resnično vemo, s kakšnim materialom delamo. Pletenine lahko preprosto vržemo v stroj, ni pa priporočljivo uporabljati sušilnika. Če želimo, jih lahko potem še zlikamo in to je to. Veliko strank se tudi po petnajstih letih vrne k nam s prošnjo, če bi jim lahko oblačilo, kupljeno pri nas, malo spremenili, saj je material še vedno lep, kroj pa bi radi malo spremenili. Ko vidim najina oblačila, ki so nošena že dvajset let in je material še vedno kot nov, vem, da sva na pravi poti.

Sklepam, da zagovarjate reciklažo oblačil in zvestobo starim oblačilom?

Seveda, predvsem v tem svetu, v katerem se veliko stvari meče stran. Včasih ni bilo spre­jemljivo, da si dvakrat oblekel isto obleko. Všeč mi je, da nekateri ljudje, kot na primer Kate Middelton, večkrat oblečejo ista oblačila. To je prav pohvalno. Ne razumem, zakaj se človek ne sme v istem oblačilu pojaviti dvakrat. V tem vidim pomanjkanje etike in morale, zato pravim, da nisem tako zelo za ta modni svet. Sama veliko recikliram otroška oblačila, saj se mi zdi zelo pomembno, da ne zavržemo stvari, temveč da jih uporabimo, kolikor se le da.

Meta Kač
fotografija Primož Predalič