Lasje in nohti - regeneracija po počitnicah

18. 8. 2010
Lasje in nohti - regeneracija  po počitnicah (foto: Fotografija Tomo Brejc)
Fotografija Tomo Brejc

Medtem ko se vsi zavedamo škodljivih vplivov sonca na kožo, pogosto pozabimo, da zaščito poleti potrebujejo tudi naši lasje in nohti. Čeprav gre za poroženele dele telesa, sonce spreminja njihovo sestavo in povzroča škodo, ki je odpravljena šele, ko zdravo tkivo popolnoma preraste poškodovano.

Kristina Hočevar iz frizerskega salona Mič Styling in Neli Lulič, manikerka in vodja salona Sunny nails – nohti z dotikom, sta nam razložili, kako sonce ter tudi sol in klor nažirajo roževino, kako se pred tem primerno zaščitimo in kako pomagamo nohtom in lasem, da bodo počitnice zanje čim manj stresne.

Lasje

Kako jih poškodujeta sonce in sol?

UV-žarki lasem škodijo na različne načine. Gotovo ste opazili, da vam ob izpostavljanju soncu lasje posvetlijo. To se zgodi, ker lasje, ravno tako kot koža, vsebujejo melanin, ki jim daje naravno barvo, obenem pa opravlja tudi zaščitno funkcijo: lovi proste radikale, ki bi tkivu povzročili škodo. Ko UV-žarki dosežejo las, melanin oksidira in se razbarva. Ker je las mrtvo tkivo, se ne more braniti s povečanjem količine melanina kot koža, zato posvetli, zaradi nizke vsebnosti melanina pa je močno zmanjšana tudi njegova sposobnost lovljenja prostih radikalov.

UV-žarki poleg tega razrahljajo proteinske vezi v lasu in uničujejo njegove osnovne gradnike, aminokisline. Lasna struktura ošibi, zaščitne luske se odprejo in lasje izgubijo sijaj. Ob stiku s soljo in klorom lasje še dodatno izgubljajo vlago in kemično ravnovesje se začne rušiti. Klor prav tako kot sol izsuši las in poruši njegovo strukturo, poleg tega pa ošibi tudi lasni mešiček. Zdrav las naj bi vseboval okoli osem odstotkov vode, poškodovani in beljeni lasje pa le dva odstotka, kar poveča njihovo krhkost in pospeši cepljenje.

Groba sol in spenjanje las z elastikami, ki so zaključene s kovinskimi spojkami, lase poškodujeta tudi mehansko; še zlasti mokre lase, ki so že tako ali tako bolj občutljivi in lomljivi.

Kot po kopanju pod sladko vodo sperete kopalke, ki hitro preperijo in izgubijo elastičnost, če dovolimo, da se v njih nalagajo škodljive snovi, ki razkrajajo tekstilna vlakna, bi morali spirati tudi lase.

Preden dvignete sidro

Na zaščito las je pametno misliti že pred začetkom poletja, saj se bodo zdravi lasje lažje branili pred škodljivimi snovmi. Pred kopalno sezono jim pristrižemo konice, saj sonce in slana voda načete konice le še bolj izmučita. Postrižete se lahko le za kak centimeter, po poletnem trpinčenju pa se bo verjetno treba posloviti vsaj od treh.

V nasprotju s striženjem pa pred odhodom na morje ni priporočljivo barvanje las, ki lase poškoduje in izsuši, poleg tega pa ni posebno učinkovito. Rdeči in rjavi toni na soncu zbledijo in se s pogostim pranjem sperejo, posvetleni lasje, ki jim je odvzet pigment, pa bodo porumeneli. Pred morjem je zato priporočljivo uporabiti le barvni preliv, ki namreč ne prodre v notranjost lasu, ampak se le ovije okrog njega. Ker je bogat s proteini, daje lasem lesk in dodatno zaščito.

Prva in druga pomoč

Pred soncem na dopustu lase zaščitite s pokrivalom in jih, če je le mogoče, vsakič ko pridete iz vode, sperite pod sladko vodo ter nanje nanesite zaščitni sprej. Ta naj vsebuje zaščitni faktor in antioksidante, ki pomagajo, da barva ne zbledi.

Voda na mokrih laseh žarke odbija še bolj kot sicer, zato ti dobijo še večjo moč. Zaščitne snovi v laseh so načete in škodljivi učinek je podoben, kot bi na laseh pustili barvo, le v milejši obliki. Priporočljivo je, da si zvečer lase vsak dan operete s šamponom in nanesete regenerator, po končanem dopustu pa jim doma ali v frizerskem salonu privoščite globinsko nego s hranilno masko. Če lasje niso barvani, jim bo treba povrniti predvsem vlago, barvani lasje pa potrebujejo nego, ki je bogatejša s proteini.

Bližnjice in domača lekarna

Vsi drugi preparati, ki jih ponujajo poletne kolekcije lasne kozmetike, lasem bolj škodujejo kot koristijo, tudi če so naravnega izvora. Številni za posvetlitev las uporabljajo limonin sok, ki res učinkuje, vendar še dodatno izsuši lase in poruši njihov pH. Neprimerno bolj škodljivi pa so spreji za posvetlitev, saj gre za vodo, pomešano z 12-odstotnim hidrogenom, ki se nalaga v laseh in postopno nažira njihovo zaščito.

Nohti

Roke na dopustu

Nohti so tako kot lasje sestavljeni iz keratina, zato ima sonce tudi nanje škodljiv vpliv. Roke mimogrede zaščitite, ko na telo nanašate kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem, tako pa na srečo zaščitite tudi najbolj občutljive predele nohtov: kutikulo, ki prekriva koren nohta in ščiti novonastale celice, ki vznikajo pod njo, ter nohtno kožico, ki ščiti nohtno gubo in rob nohta pred vdorom bakterij in umazanije.

Kot drugi deli kože se lahko tudi kutikule in nohtna kožica izsušijo, kar vpliva na rast nohtov. Poleg tega razpokana koža ob nohtih v krvni obtok prepušča bakterije in nohti postanejo dovzetnejši za okužbe (tako imate več možnosti, da staknete glivično okužbo, še zlasti če se veliko zadržujete v bazenih). Ker sonce uničuje keratin, lahko na površini nohtov, predvsem pri starejših ljudeh, nastanejo podolgovate brazde. Znebili se jih boste šele po štirih do šestih mesecih, ko bo noht popolnoma preraslo novo tkivo.

Če boste poškodovane nohte želeli pozdraviti na naraven način, boste morali biti potrpežljivi in vztrajati. Naravne nohte je treba negovati na pet do šest dni. Poleg piljenja v eno smer ali od zunanjih robov proti sredini je treba s posebnim oljem masirati tudi nohtno kožico. S tem se pospeši rast nohta, ki potem tudi lepše zraste in je bolj zdrav. Za manj potrpežljive je na voljo bližnjica – gel, ki utrdi noht in na njegovi površini naredi zaščitni premaz. Nohti bodo urejeni vsaj mesec dni, tudi če vam za ukvarjanje z njimi zmanjkuje časa.

Morda boste opazili, da vaši nohti po dopustu ne bodo v slabšem, temveč celo v boljšem stanju. Zakaj? Neli odgovarja, da delno najbrž zaradi bolj zdrave prehrane, ki poleti vsebuje več vitaminov in mineralov, še najbolj pa zato, ker nohti takrat pač niso obremenjeni. Ko počivate, so na dopustu tudi vaše roke. In ker niste pod stresom, se dobra volja pozna tudi na vaših nohtih. Poskrbite, da jim bo tudi med letom večkrat tako prijetno.

Prva pomoč

Za lepo obliko: Pilica Brilliance, O. P. I. (1). Z zeleno stranjo oblikujte noht in odpravite pomanjkljivosti, z belo pa ga zloščite do briljantnega sijaja.

Za močne nohte: Utrjevalec za naravne nohte Natural Nail Strenghtener,

O. P. I. (2). Na nohtih ustvari zaščitni sloj in pomaga, da postanejo močnejši.

Za nego: Rožni serum, Less Is More (3). Prvotno je serum namenjen negi las, a je izredno učinkovit tudi pri odpravljanju suhe in poškodovane obnohtne kožice.

Dnevni ritual za suhe nohte: Hranljiva krema za roke Bio Beauté®, Nuxe (4). Kremo začnite vtirati pri konicah prstov in končajte pri zapestju, vmes pa se dobro posvetite predelu nohtov.

Za daljšo obstojnost laka: Kapljice za hitro sušenje Hurry up, Zoya (5). Te oljne kapljice zaščitijo tudi obnohtno kožico, barvi laka pa podarijo svežino in daljšo obstojnost – od sedem do deset dni.

Špela Barlič