Nova druženja ali kako uporabljati Google+

22. 12. 2011
Nova druženja ali kako uporabljati Google+

Junija je Google lansiral družabno omrežje, o katerem se veliko govori. Odkrijte, kako ga lahko uporabljate tudi vi.

Čemu služi?

Tako kot Facebook, Twitter in druga družabna omrežja, ki so bila ustvarjena pred njim, tudi Google+ služi komunikaciji, izmenjavi informacij, fotografij, posnetkov, besedil … z izbranimi stiki. Omogoča zbiranje vsebin, ki so zanimive za vas. Njegova uporaba je zelo preprosta, lahko pa ga naložite tudi na pametne telefone.

Kako odpreti svoj račun?

Omrežje je brezplačno, svoj profil pa lahko ustvarite z le nekaj kliki ter vanj vključite svoj življenjepis ali se samo opišete. Ker omrežje od septembra ni več v beta (testni) različici, za vpis ni potrebno povabilo nekoga, ki že ima svoj profil. Z vpisom se boste pridružili več kot 25 milijonom uporabnikom, med katerimi sta tudi Ashton Kutcher in Snoop Dogg.

Kako je videti?

Na strani sta vidna vaše ime in fotografija, ki jo dodate sami. S klikom na ikone lahko takoj pridete na stran s fotografijami, na stran z vašim profilom, na domačo stran, ki je podobna tisti na Facebooku, in ne nazadnje do tako imenovanih krogov. Gre za oblačke, v katere razporejate svoje stike, kot bi delali sezname.

Na kakšen način delujejo krogi?

Na Facebooku so vaši prijatelji na primer 'parkirani' na določenem mestu. Na Google+ pa lahko ustvarite kroge, ki delujejo kot skupine stikov glede na tematike. Na takšne sezname smo se že navadili pri pošiljanju množičnih e-sporočil. Dodate lahko na primer krog z družino, krog kolegic z joge, krog z vašimi službenimi stiki, s stiki nekdanjih sošolcev … Ko želite na profilu objaviti določeno informacijo, izberete kroge, ki jo bodo lahko videli. Vaš posnetek pozdrava soncu bodo lahko videli le prijatelji z joge, fotografijo s počitnic samo tisti, ki so v krogu družina …

Katere so prednosti tega omrežja?

Zasebno življenje ostane zasebno. Na Facebooku lahko vaše predrzne statuse in fotografije v trikinkah na primer vidita vaš šef in vaša mama, če ju imate med prijatelji. Tudi če za vsakega izmed njiju določite zelo ostre parametre zasebnosti, lahko kočljive informacije še vedno tako ali drugače pripotujejo skozi filter. Google+ deluje tako, da vnaprej določite, kdo bo imel dostop do informacij in drugih vaših vsebin. Te se bodo razširjale selektivno in ciljno. V času, ko se veliko govori o zasebnosti na družbenih omrežjih, gre seveda za zelo dobrodošlo funkcijo.

Ko nekoga dodam v svoj krog, ali lahko vidim njegov profil?

Ni nujno. Ko nekoga dodate v svoj krog, mu odprete pot do nekaterih vaših podatkov in vsebin. To še ne pomeni, da bo ta oseba tudi vas dodala v katerega izmed svojih krogov in boste lahko videli njene oziroma njegove informacije.

Je uporaben tudi za kariero?

V profil lahko pripnete svoj življenjepis. Ker zdaj lahko ustvarjate kroge za ljudi iz vašega profesionalnega življenja, lahko z njimi tudi boljše komunicirate. Poleg tega lahko, če seveda želite, določene informacije z vašega profila vidijo tudi ljudje, ki niso vpisani v Google+. Zelo koristno, če svoj Google+ uporabljate za lastno promocijo!

Katere so še novosti, ki jih ponuja Google+?

Skupinski videoklepet, dostopen prek računalnika in pametnih telefonov, novost v družbenih omrežjih, je obnorel množice. Prek tega klepeta je mogoče tudi pošiljanje dokumentov. Pa še ena odlična novost: tako imenovane iskrice, s pomočjo katerih lahko dan za dnem prejemate vsebino na določeno tematiko, na primer: Dostojevski, azijski trgi … Zelo uporaben pripomoček!

Povračilo Facebooka?

Na prihod tega resnega konkurenta se je odzvalo tudi družbeno omrežje Facebook s 750 milijoni uporabnikov. Mark Zuckerberg, njegov ustanovitelj, je napovedal serijo izboljšav. Partnerstvo s Skypom mu bo omogočilo videoklepet kot na Googlu+, vendar možnosti skupinskega videoklepeta najverjetneje še nekaj časa ne bo. Kje se bo končala vojna Googla in Facebooka? Ironično je, da ima prav profil Google+ Marka Zuckerberga (za katerega nihče ne ve, ali je pravi ali ne) v tej skupnosti največ privržencev.

Prevedla Živa Deu,
fotografija Shutterstock