Otroci in internet

16. 3. 2011
Otroci in internet (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Neizogibno dejstvo je, da se otroci že v vrtcu srečajo z računalnikom in tako tudi z internetom. Ampak kdaj je varno malčka pustiti samega za tipkovnico? Je to morda šele, ko zapusti gnezdo ali ko se vpiše na fakulteto?

Psihologi svetujejo, naj malčka seznanimo z računalnikom že v vrtcu oziroma prvih letih šole, saj so popolnoma sposobni brskanja po svojih najljubših straneh. Pomembno pa je, da sledimo, kje otrok brska in kaj išče.

Tako operacijski sistemi (Win, OsX, ...) ponujajo konkretne možnosti starševskega nadzora: odprite otroku uporabniški profil in določite, kateri program lahko uporablja, kdaj lahko uporablja računalnik in podobne podorobne nastavitve.

Če otroku dovolite uporabo spleta, je smiselno naložiti program, ki filtrira vsebino in izpiše poročilo aktivnosti npr. NetNanny ali pa Norton Online Family Premier).

Pri 8–9 letih otroci že uporabljajo viritualne klepetalnice, elektronsko pošto in podobno, zato je dobro nadobudneže poučiti o primernosti uporabe besed in s tem povezanim tveganjem.

Če torej neki osebi nečesa ne moremo izreči iz oči v oči, potem prav gotovo tudi ni primerno, da bi to napisali. Podučite ga tudi, da v resnici žal nikdar ne more vedeti kdo v resnici sedi na drugi strani kabla, zato naj svojim 'spletnim prijateljem' ne razlaga kdo je, koliko je star/a, ali od kod prihaja.

Vse do otrokovega 16. ali 17. leta strokovnjaki priporočajo nadzor nad vsebinami in programi, skupaj z odkritimi pogovori o primernem vedenju na spletu. Na spletu žal tiči precej nevarnosti in zank.

Po tem pa le opustite nadzor, tako da bo otrok vedel, da mu zaupate. Vse drugo boste rešili z iskrenim pogovorom.

(Lisa)