Janja Urbančič o sočutnem starševstvu

15. 5. 2019
Janja Urbančič o sočutnem starševstvu (foto: Unsplash/ Xavier Mouton)
Unsplash/ Xavier Mouton

Kaj sploh je sočutno starševstvo?

Janja Urbančič je predavateljica, mati dveh osnovnošolskih otrok, vodja starševskih skupin in mentorica za osebno rast ter sočutno avtentično vzgojo.

Kaj je sočutno starševstvo?

Janja Urbančič sočutno starševstvo opiše kot nadaljevanje t. i. povezovalnega starševstva. "Vsekakor ni samo način ali metoda vzgajanja, temveč gre za način življenja. Eno izmed bistvenih načel sočutnega starševstva je namreč to, da starši največ vzgajamo z zgledom in nezavestnim vzgajanjem, zato takšna vzgoja zahteva celega človeka," razloži predavateljica.

"Predvsem v smislu samovzgoje, saj velikokrat zaradi lastne ranjenosti starši ne zmoremo biti takšen zgled otroku, kot si sami zase želimo. Sočutna vzgoja tako v prvi vrsti pomeni predvsem sočutje starša do sebe in lastnega notranjega otroka. Šele ko smo zmožni biti sočutni do sebe in smo torej v stiku sami s sabo, smo lahko sočutni tudi do otroka in navežemo pravi stik. Sama zato večkrat pravim, da je vzgoja otroka pravzaprav vzgoja starša," pojasni. Janja je prepričana, da so otroci pravzaprav učitelji staršev. Pomagajo jim, da se ponovno soočijo z lastno bolečino iz otroštva in jo premagajo. 

Izzivi sočutnega starševstva 

"Vsako otrokovo vedenje v starših sproža določena čustva. Močnejša so čustva, bolj kažejo na starševske nepredelane rane iz otroštva. Izziv sočutnega starševstva je torej v tem, da se v takšnih trenutkih ne ukvarjamo samo z otrokovim tako ali drugače 'neprimernim' vedenjem, temveč se obrnemo vase in se vprašamo, zakaj je ravno to otrokovo vedenje v meni sprožilo takšno jezo/žalost/strah/razočaranje in podobno."

"Navadno pridemo do zaključka, da smo bili kot otroci v podobnih okoliščinah sami ranjeni. Otroci nam tako kažejo naše bolečine iz otroštva, ki jih lahko kot odrasli končno predelamo in pustimo za sabo ter tako postajamo vse bolj sočutni, spoštljivi, kompetentni in ozaveščeni ali zavestni starši. Sočutno starševstvo bi zato lahko imenovali tudi zavestno starševstvo. V smislu, da ob vzgoji otrok nismo osrediščeni samo na otroka, temveč se dobro zavedamo tudi samih sebe – svojih občutkov, meja, bolečine, ovir in strahov," še pojasni.

Sodobne dileme starševstva 

Janja Urbančič bo na Konferenci za starše, ki bo 20. maja, v SiTi Teatru BTC v Ljubljani, skupaj z drugimi sogovorci nagovorila sodobne dileme starševstva.

Več o Konferenci za starše si lahko preberte tukaj.

Prirejeno po članku Govori.se

Fotografije: Unsplash/ Xavier Mouton

Novo na Metroplay: Vloga sodobne ženske | Urška Draž in Sonja Šmuc