Duhovitosti se lahko naučimo

28. 10. 2010
Duhovitosti se lahko naučimo (foto: Fotografija Shutterstock)
Fotografija Shutterstock

Nastja Mulej, edina slovenska trenerka kreativnosti, pravi, da se je mogoče naučiti prav vsega, celo duhovitosti.

Kako nam lahko pomaga lastna ustvarjalnost?

Pomaga nam povsod: kako bomo preživeli z malo denarja, kako bomo kuhali vedno drugačne obroke, kako bomo na več načinov oblekli garderobo v omari, kako bomo preživljali dopust, kako bomo po novi poti prišli do svojega cilja, kako bomo bolje sodelovali s partnerji in sodelavci, kako se bomo spomnili novih prodajnih tehnik, kanalov, izdelkov, storitev …

Kaj loči ustvarjalnega človeka od neustvarjalnega?

Mislimo, da je kreativen človek nekdo, ki je genij, ali nadarjen, ali umetnik, ali upornik, ali otrok. Hkrati pa ugotavljamo, da so najbolj ustvarjalni tudi najbolj delavni, da imajo najuspešnejši glasbeniki za seboj res deset tisoč ur vaje.

Kaj počne trener kreativnosti?

Pomaga spodbujati ljudi. Kreativnost je odličen motivator, daje jim upanje, da se lahko sami domislijo koristne ideje. Vsakemu daje možnost, da nekaj doseže. Življenje naredi bolj zabavno in zanimivo.

Kako kreativnost uporabite v svojem življenju?

Jaz drugače sploh ne znam razmišljati. Od četrtega razreda osnovne šole sem si sama pletla in šivala oblačila, prepotovala sem 60 držav sveta in za to porabila minimalno denarja, znajdem se vedno in povsod. Ne oziram se na tisto, kar je običajno, normalno in pričakovano, ter vedno pred seboj vidim različne alternativne scenarije. Morda nisem toliko nagnjena k ustvarjalnosti, kot sem h konstruktivnosti. Ko pride do problema, se ne ukvarjam s krivci pa tudi kritiziram in analiziram ne kar tja v tri dni.

Kako boste kreativnost vpletli v življenje svojih otrok?

Upam, da mi bo uspelo. Težko je v današnjem času, ko so stvari preveč lahko dosegljive. Jaz ju omejujem, saj verjamem, da iz malega nastane več kot iz preveč, a kaj ko imajo danes že vse na pladnju. Zdi se mi, da se veliko pogovarjamo, da veliko rišemo in beremo, da jima pustim, da se sama ‘mučita’, namesto da bi naredila namesto njiju, ne gledamo v zaslone, temveč smo vsak dan zunaj in med ljudmi. Eva (tri leta in pol) ima izjemen besedni zaklad, zna že odlično sklepati in tudi takoj prepozna humor, Timon (dve leti) pa je skoraj bolj funkcionalno samostojen od nje.

- Kdo je De Bono?

Dr. Edward de Bono je vodilna svetovna avtoriteta ustvarjalnega razmišljanja in neposrednega učenja kot spretnosti. Lani je bil eden od 27 ambasadorjev Evropskega leta ustvarjalnosti in inovativnosti. Je avtor 87 knjig, ki so bile prevedene v 50 jezikov.

K nam se je vrnil konec septembra, ko je Nastjo in nekaj njenih somišljenikov v Mariboru izobrazil v tehniki CoRT, to so njegove tehnike razmišljanja za posredovanje na šolah.

V 44 državah sveta je predmet Razmišljanje že del šolskega učnega programa. To se razvija že od leta 1974, in to bi nujno potrebovali tudi pri nas. Da presežemo antično razmišljanje, kot je analiza, kritika, kategoriziranje, argumentiranje in izhajanje iz lastne resnice, ki ne rodi ničesar konstruktivnega.

Mag. Nastja Mulej, univ. dipl. ekon., univ. dipl. soc., mag. kom., je edina Slovenka z licenco za poučevanje deBonovih metod ustvarjalnejšega razmišljanja Lateralno razmišljanje in učinkovitejšega razmišljanja Šest klobukov razmišljanja, ter tudi urednica in prevajalka obeh istoimenskih knjig v slovenščino, ki sta izšli v letih 2006 in 2005 pri založbi New Moment.

Petra Hribar