Danes ideja, jutri realnost!

7. 4. 2013
Danes ideja, jutri realnost! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Te dni je v številnih evropskih državah v teku zgodovinska kampanja za podporo ideji o univerzalnem temeljnem dohodku, podpisovanju peticije za evropsko pobudo pa so se pridružili tudi Slovenci.

O ideji UTD že nekaj let povsem resno razpravlja stroka v Evropi, ZDA, Kanadi, Avstraliji, Novi Zelandiji in na Japonskem.

V Evropi je po zares močnem UTD gibanju znana Nemčija, saj tamkajšnje gibanje premore številne aktivne skupine za podporo ideji o univerzalnem temeljnem dohodku, za katero imajo posluh tudi tamkajšnji mediji, časopisi in televizija, pogosta pa so tudi predavanja in javne okrogle mize. Eden vodilnih nemških zagovornikov ideje je Götz Werner, eden od najbolj gorečih v Evropi pa Philippe Van Parijs, belgijski filozof in politični ekonomist.

A medtem ko so bile v minulih letih relativno odmevne debate v razvitejših deželah sveta z načeloma dobro organiziranim sistemom socialne države, je ideja vendarle pognala najglobje korenine prav v državah tretjega sveta, v katerih že prihaja do povsem konkretnih poskusov implementacije te revolucionarne ideje v praksi.

Nekaj zanimivih iskric (in spletnih povezav) o UTD - univerzalnem temeljnem dohodku - v praksi:

  • Prebivalstvo eksotičnega otoka Nauru v južnem delu Tihega oceana je od leta 1970 deležno dobrobiti od dohodka fosfatnik rudnikov v obliki splošne blaginje, sodobnih stanovanj po nizkih cenah, brezplačne elektrike in zdravstvene oskrbe. Še to: Nauranci ne plačujejo nobenih davkov!
  • Aljaska je eno od možnih oblik UTD uvedla leta 1982. Prebivalci Aljaske dobivajo dividende od prodaje državnih zalog nafte in plina. Izplačila so deležni vsi, ki živijo na Aljaski vsaj eno leto in to tako otroci kot odrasli.
  • Brazilija je zakon o temeljnem dohodku sprejela že leta 2003 in se obvezala, da ga bo uvedla postopoma. Pilotna študija v Braziliji je 2008 potekala blizu Sao Paula. 100 vaščanov Quantiga Velho naj bi dobivalo 30 Realov (cca 11 evrov) UTD mesečno. Zaradi nezaupljivosti je sprva denar sprejelo le 27 njih.
  • Doslej največja pilotna študija UTD je potekala v Namibiji. 930 prebivalcev neke regije je v letih 2008 in 2009 prejemalo 100 namibijskih dolarjev (oz. 8,6 evrov) UTD mesečno. Rezultati namibijskega eksperimenta z UTD (8,6 evra mesečno): podhranjenost otrok je 42% padla na 10%, izstopi iz šole so s 40% padli na 0%. Namibijska pilotna študija o UTD je pokazala, da je prejemanje rednega mesečnega temeljnega dohodka (8,6 evra mesečno) dejansko povečalo motivacijo prebivalstva za delo in zaposlenost.
  • V Indiji sta leta 2011 štartali dve pilotni študiji UTD. Projekt je podprla tudi UNICEF. V osmih vključenih vaseh so odrasli prejemali 200 rupij (2,80 evrov), otroci pa pol manj UTD mesečno. Rezultati pilotnih študij UTD v Indiji so pokazali dobrobiti v prehrani, zdravju, izobrazbi, gospodinjstvu in infrastrukturi, ekonomski aktivnosti. V indijskih vaseh, ki so bile vključene v enega od pilotnih UTD projektov, so otroci trikrat pogosteje obiskovali šolo kot otroci iz vasi, ki v te projekte niso bili vključeni.

Od besed k dejanjem prehaja tudi Evropa:

  • Do oktobra 2013 poteka podpisovanje peticije za uvedbo UTD tudi v Švici. Cilj iniciative je zbrati 120.000 podpisov (oz. 100.000 preverjenih podpisov), s čimer bi pravico do UTD zapisali v švicarsko ustavo. Do konca januarja 2013 so zbrali že 70.000 podpisov.
  • V 15 evropskih državah poteka te dni velika vseevropska kampanja ljudske iniciative za uvedbo UTD. Srce kampanje je seveda podpisovanje spletne peticije, s katero naj bi do 14. januarja 2014 zbrali milijon podpisov. Izpolnjena kvota podpisov bi pobudnikom odprla vrata za slišanje predloga pred Evropsko komisijo.

Slovenija je za UTD!

Vabljeni k podpisu peticije!

Peticijo za podporo pobudi za uvedbo UTD v Evropi lahko podpišete na povezavi:

Potek vseevropske kampanje in peticije za pobudo UTD lahko spremljate tudi na facebooku Univerzalni temeljni dohodek in twitterju Temeljni dohodek.