Krila kot metafora: Elena Fajt

13. 7. 2012
Krila kot metafora: Elena Fajt

"Bolj ko se povezujejo različna področja oblikovanja, bolj ko se v dela vpleta različna znanja, več svobode se odpira," razmišlja Elena Fajt

V drugem letniku so krila povezali z razmišljanjem o prihodnosti razvoja sveta. Pridobivanje znanj so razširili na polje umetnosti ter s pomočjo mentorice Elene Fajt razmišljali o svoji sedanjosti in prihodnosti. Živimo v svetu, ki ne obeta nič dobrega, kar se je pokazalo tudi pri rezultatih razmišljanj – svet prihodnosti so študentje obarvali precej pesimistično. Video nadzor, razvrednotenje človeka, manipulacija so le nekatere teme, ki so jih študentje na podlagi sedanjosti predvideli v prihodnosti. A to ni svet v katerega želijo vstopiti, prav zato izrisujejo svoje zgodbe in odpirajo svoja krila.

Na samem začetku naloga ni bila usmerjena v uporabno in nosljivo modo. Razvijali so koncepte, se poglabljali, razmišljali širše. Vsak študent je iskal svoje izhodišče, svojo pot. Močna spodbuda k lastni interpretaciji je nujna, saj študentje v drugem letniku gradijo svojo oblikovalsko osebnost, bistveno je, da odpirajo polje kreativnega razmišljanja. Elena Fajt je na tej stopnji razvoja gotovo pravi človek za to, saj v lastnem delu neprestano združuje polja umetnosti, mode in raziskovanja. Po njenem mnenju živimo v času, ko je povezovanje teh navidez različnih področij nujno.

V ideji povezovanja in raziskovanja se je mentorica povezala z Marijo Jenko, ki poučuje tekstilno oblikovanje, ter kot izhodišče ponudila povezavo med vzorcem, teksturo in formo. Tako v končnih izdelkih zasledimo žakarske tkanine, digitalne potistke, barvne prelive, različne teksture in pletenine. "Bolj ko se povezujejo različna področja oblikovanja, bolj ko se v dela vpleta različna znanja, več svobode se odpira," povzema Elena. In svoboda je tista, ki gotovo veje iz kolekcij drugega letnika. Svoboda ustvarjanja, svoboda izražanja, svoboda, da si drugačen. Kajti rezultat dela drugega letnika je vse prej kot enotna podoba. Študentje so iz osnovnih izhodišč izpeljali svoje zgodbe, svoja razmišljanja in svoje občutke.

Ustvarjanje drugega letnika preseneti z raznolikostjo, vidnim in ponekod prikritim potencialom za razvoj in napredek. Talent in trud se zrcalita v podobah, ki so jim pristop Elene Fajt in spodbuda k poglabljanju raziskovanja dala krila. Zagotovo so dobili širši pogled na svet, v katerega vstopajo ne le kot modni oblikovalci, ampak kot razmišljujoči posamezniki.

Čeprav študentje prihodnost vidijo pesimistično, lahko z gotovostjo trdimo, da smemo z optimizmom zreti v prihodnost njihovega dela in ustvarjanja. Veselimo se lahko vsega, kar nam imajo pokazati v prihodnosti.

Maša Kljun

(Zapis je izšel v prilogi Krila/Wings ob letošnji modni reviji študentov Naravoslovnotehniške fakultete.)

Novo na Metroplay: Vloga sodobne ženske | Urška Draž in Sonja Šmuc