Samo zame

14. 6. 2013

Spomladansko zelenjavo, kot so beluši, artičoke in mladi krompir, nonšalantno začinite z jedmi z žara.

1. Na svetu vsak dan popijemo skoraj milijardo in pol skodelic kave in za vsako od teh se skriva osebna zgodba. Večina proizvajalcev kave so mali kmetje in njihove družine v gospodarsko neprivilegiranih državah.

25 milijonov družin je odvisnih od pridelovanja kave in njihove življenjske razmere so pogosto težavne, saj zaradi nepravičnega delovanja svetovnih trgov za svoje delo prejmejo nezadostno plačilo, ki jim ne omogoča preživetja. Da kava ne bo imela grenkega priokusa, poskusite tisto iz pravične trgovine 3MUHE na Starem trgu 30 v Ljubljani.

2. Končno je napočil čas, ko bomo lahko uživali v dobrotah s spomladanskega žara. Preden zakurite prvi ogenj oziroma prižgete plin, pa naj vas opomnimo na drobne malenkosti, ki lahko jedi z žara naredijo še veliko boljše. Plinski žar je veliko primernejši za pripravo zelenjave (bučke, jajčevci, paprike ...) in pustega mesa (piščančje prsi, kotleti), medtem ko je žar z ogljem primernejši za meso, ki vsebuje več maščob (piščančje perutničke, čevapčiči, mastne ribe, kot je brancin, piščančji ražnjiči z malce več slanine).

Prav tako je priporočljivo, da zadnje vsaj nekaj ur namakate v marinadi, najpreprostejšo sestavljajo le olivno olje, česen in peteršilj. In kam na dobrote z žara v Sloveniji? V Ljubljani ostaja nepremagljiva gostilna Čad po Rožnikom, na Obali pa si boste prste oblizovali po obedu v restavraciji Nimis – Plaža Žusterna. Preverjeno!

3. Vstopna točka v slovenski splet Najdi.si je obogatena s sklopom Recepti, kjer je zbranih več kot 20 tisoč receptov. Celotni nabor je mogoče pregledovati po kategorijah, sestavinah in času priprave, mogoče pa je tudi iskanje po celotni bazi receptov.

Novo na Metroplay: Vloga sodobne ženske | Urška Draž in Sonja Šmuc