Kako povečati možnost spočetja

1. 11. 2013
Kako povečati možnost spočetja (foto: Profimedia)
Profimedia

Neplodnost danes prizadene že enega od sedmih parov, ki si želi otrok.

Plodnost prične pri obeh spolih naravno upadati o 25. - 30. letu starosti, in ker čedalje več parov začne načrtovati družino šele po 30. letu starosti, postaja neplodnost v razvitem svetu vse pogostejša.

Neplodnost po definiciji britanskega zdravniškega združenja pojmujemo 'kot nezmožnost zanositve po enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov'. Nekatere težave so lahko začasne (ali pa jih lahko zdravimo z zdravili), druge pa dejansko preprečujejo parom, da bi sploh lahko imeli otroke.

Težave s spočetjem

Pari v povprečju potrebujejo pol leta, da spočnejo otroka, osmim parom od desetih pa to uspe v enem letu. A medtem ko večini mladih parov svetujejo, da poskušajo s spočetjem še kakšno leto, preden zaprosijo za zdravniško pomoč, pa starejše pare pozivajo, da se za ta korak odločijo že nekoliko prej, saj imajo ženske po 35. letu starosti lahko več težav pri zanositvi.

Samopomoč

Ker na plodnost močno vpliva splošno zdravje obeh partnerjev, bodo nekateri v nadaljevanju opisani ukrepi samopomoči morda lahko povečali možnost spočetja:

  • prepričajte se, da je vaša teža normalna ali blizu normalne (ta dejavnik namreč povečuje oz. zmanjšuje možnost zanositve).
  • Jejte zdravo.
  • Ne kadite.
  • Omejite uživanje alkohola, ki dokazano zmanjšuje število semenčic in lahko povzroči okvare zarodka, če pride do spočetja.
  • V najbolj plodnih dneh pri ženski, sredi menstruacijskega ciklusa, imejte spolne odnose vsak dan.
  • Izogibajte se skrbem, saj stres lahko zmanjša plodnost. Naučite se delati vaje za sproščanje, da bi zmanšali raven stresa.
  • Moški bi se morali izogibati vročim kopelim ali savni.

Zgornji nasveti za povečanje možnosti spočetja so povzeti po pisanju članov britanskega zdravniškega združenja v Družinskem zdravniškem priročniku. V njem boste našli tudi nadaljne informacije o ženski in moški neplodnosti, o različnih možnostih zdravljenja neplodnosti in oploditvi z biomedicinsko pomočjo.

Foto: Profimedia