Nasvidenje, nosečniški špehec!

3. 1. 2012
Nasvidenje, nosečniški špehec! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Letni časi in vreme imajo res veliko pri tem, a nič ni bolj zdravo in osrečujoče kot vadba na prostem. Svež zrak je tudi najboljše zdravilo za poporodno otožnost.

Ponujamo nekaj preprostih nasvetov in povsem lahkotno kardiovajo, da bo vaše telo spet takšno kot pred porodom. Saj veste, kaj pravijo: zadovoljna mama, zadovoljen otrok.

Še opozorilo – bolj intenzivno začnite vaditi šele šest tednov po porodu oziroma po prvem ginekološkem pregledu.

Maščobe pokurite z gibanjem

Čas vadbe: 20 minut

Nasvet: Medtem ko potiskate voziček, poskušajte trebušne mišice lahno držati noter, pas naj bo v višini ročaja, brado pa držite naravnost. Zavestno stopajte na celo stopalo. Pijte veliko vode pred, med in po sprehodu ter obvezno obujte prave čevlje za tek ali hojo. Nosite športni modrček! Prepričajte se, da je pred vadbo otrok dobro nahranjen, ne pozabite na kremo za sončenje in vodo.

1. Ogrejte se:
S sproščeno hojo počasi aktivirate mišice na nogi. Nekajkrat zakrožite z rameni in globoko vdihnite. Čas: 5 minut.

2. Pospešujte: Intenzivnost povečujte z večjimi koraki ali celo z rahlim poskakovanjem. Čas: 5 minut.

3. Na vso moč: Izmenjujte minuto živahne hoje in lahkotnega teka ali hitre hoje. Malo se morate tudi spotiti! Čas: 5 minut.

4. Umiritev: Hojo in dihanje počasi umirite. Čas: 5 minut.

Pet namigov za mlade mamice, da bodo kilogrami lažje kopneli

Le s kombinacijo zdrave prehrane in gibanja boste učinkovito shujšali. Predstavljamo vam pet že preizkušenih strategij za tanjšanje nosečniškega špehca.

1. Počivajte, kadar lahko. Raziskave kažejo, da tudi pomanjkanje spanja negativno vpliva na občutek lahkote in tudi na to, kako uspešno porabljate kalorije. Vemo, da si mamice težko ukradejo kakšno urico spanca, vendar če zadremate, ko dojenček spi, boste tudi ve pridobile še nekaj uric počitka.

2. Zdravi in pogosti prigrizki.
Nikar predolgo ne stradajte, predvsem če dojite. Zdravi obroki in prigrizki pripomorejo k bolj čistim mislim, produktivnosti in večji energiji. In če boste več ur brez hrane, boste začutile volčjo lakoto, ob kateri pa človek težko pametno razmišlja.

3. Jejte z manjših krožnikov. Leta 2006 je ameriška revija, ki se ukvarja s preventivno medicino, objavila rezultate, da ljudje na večje krožnike dajejo tudi več hrane. Za izgubljanje kilogramov pa je nujno nadzorovati velikost obrokov. Manjši krožniki so povsem preprosto orodje, da človek poje manj.

4. Juriš na zelenjavo. Zelenjava ima manj kalorij in – kar je zelo pomembno – hitro jo lahko pripravimo. Polna skleda solate vas bo nasitila, napolnila z energijo in še redili se ne boste.

5. Dogovorite se za vadbo. Zagotovo boste šli na pomemben sprehod v naravo, če se boste dogovorili še s kakšno svežo mamico. Če se vam ne ljubi sprehajati, pojdita na jogo ali kakšno drugo skupinsko vadbo. Če boste zmenjeni, ne boste iskali izgovorov!

Še nekaj preprostih nasvetov za utrditev mišic:

  • V rokah mirno držite dojenčka, pazite na glavico ter delajte počepe.
  • Ples z dojenčkom? Zakaj pa ne. Oba se bosta zabavala. Poslušajte kakšno prijetno glasbo ter plešite, naredite kakšen ča-ča-ča korak, zavrtite se, naj vam naraste srčni utrip.
  • Sedite na kavč, zravnajte hrbet, kot med kolenom in stegnenico naj bo 90 stopinj. Otroka imejte varno v naročju, nato vstanite in se ponovno usedite. Vajo večkrat ponovite, da vas mišice začnejo vsaj malce peči.

Nežen namig

Poskrbite za uravnovešeno, zdravo prehrano. Zaradi dojenja in poroda vam ni treba jesti več, kot ste vajeni. Imejte nadzor nad tem, kar pojeste, saj boste tako nadzorovali tudi težo