Rozaceo - nepoznana bolezen?

25. 2. 2011
Rozaceo - nepoznana bolezen?

Rozaceo, ki prizadene skoraj deset odstotkov prebivalstva, neupravičeno povezujejo z alkoholizmom. Bolezen še zlasti za ženske pomeni pravo nadlogo.

Kaj pravzaprav rozacea je?

Rozacea je kronična vnetna bolezen žilnega izvora, ki se lahko pojavi že pri 20 letih in se odrazi na obrazni koži v obliki nenadnih izbruhov. Običajno zajema več razvojnih stopenj, ki si nujno ne sledijo:

  1. stopnja: prehodno zardevanje obraza, ki traja vsaj pet minut in nato izgine.
  2. stopnja: trajna rdečica obraza (eritroza) z razširjenimi žilami na ličnicah, nosu in včasih bradi (kuperoza).
  3. stopnja: razvijejo se sterilne papule in pustule, ki spominjajo na akne.
  4. stopnja: gomoljasta zadebelitev nosu (rinofima), ki je precej redka in se pogosteje pojavi pri moških, starih več kot 50 let.

Rozaceao pogosto povezujemo z akoholizmom. Se motimo?

Pa še kako. Ta predsodek za ženske, ki morajo sprejeti dejstvo, da živijo s precej neprijetno motnjo, pomeni pravo katastrofo, saj morajo prenašati še neodobravajoče poglede okolice. Vzrok za rozaceo se skriva v žilni anomaliji, zato se pojavlja pri osebah s svetlo, reaktivno in občutljivo kožo ter se ponavadi prenaša iz generacije v generacijo. Uživanje alkohola (pa čeprav le kapljica) je le še dodatna obremenitev, podobno kot vremenski ekstremi, stres ali sramežljivost. Za rozaceo lahko trpimo, čeprav v življenju alkohola nismo niti poskusili.

Katera so opozorilna znamenja?

Zardevanje ali kožne papule, ki se pojavijo v določenih razmerah (nenadna sprememba zunanje temperature, izpostavljanje soncu, uživanje alkohola, doživljanje močnih čustev) po navadi spremlja občutek zbadanja in neprijetne vročine na obrazu.

Kako takšno kožo negujemo?

Reaktivno kožo zaščitimo s posebnimi kozmetičnimi izdelki, ki jih izdelujejo v farmacevtskih laboratorijih in ki ne vsebujejo nekaterih nezaželenih sestavin, kot so sadne kisline, vitamin C, retinol. Ličenje se ne odsvetuje, moramo pa biti pozorni, da so izdelki (pudri z zelenimi pigmenti ali podlage) bolj tekoče teksture, ki pusti kožo dihati.

Kako rozaceo zdravimo in ali je mogoča popolna ozdravitev?

Dermatolog bo način zdravljenja, ki obsega lokalno terapijo na osnovi specifične učinkovine, ki se ji lahko pridruži še oralna terapija, določil glede na stopnjo obolelosti. Za preprečitev ponovitve bolezni je dovolj lokalno zdravljenje, ki traja več mesecev ali celo let. Lasersko terapijo priporočajo za zdravljenje razširjenih žilic, ki pa je samoplačniško. Ponavadi so potrebne ena do štiri terapije, ki jih je treba ponavljati na eno, dve ali tri leta.

Prevedla Erika Švab

Fotografija promocjsko gradivo La Roche-Posay