Zlata vredne začimbe

24. 1. 2012
Zlata vredne začimbe

Ker je zimski čas vse prej kot bogat z lokalno pridelano svežo zelenjavo in sadjem, bodo tokrat za vse težave poskrbele začimbe. Saj jih poznate: cimet, janež, ingver …

Ljudje jih uporabljamo ne le za izboljšanje okusa, temveč tudi za lažjo prebavljivost in daljšo obstojnost jedi.

V azijski kuhinji se uporabljajo številne močne začimbe, katerih eterična olja imajo tudi antibiotični učinek. Po ugotovitvah študije, ki so jo izvedli na neki nemški univerzi, naj bi snovi, vsebovane v gorčici, ščitile telo pred rakotvornimi snovmi, na primer policikličnimi aromatskimi ogljikovodiki, ki nastanejo pri pečenju na žaru.

Tako je torej več kot koristno, da si ob jedeh z žara privoščite tudi zvrhano žlico gorčice. In katere so druge koristi, ki jih ponuja vaša začimbna polica?

Janež

Janež je odlično sredstvo za blaženje kašlja: zmešajte 10 gramov janeža, 30 gramov timijana in 10 gramov komarčka. 1 žličko čajne mešanice prelijte s 150 mililitri vode in čaj pustite stati od 2 do 5 minut. Čez dan ga popijte 3 skodelice v enakomernih presledkih. Zanimivo je, da janežev soimenjak, zvezdasti janež, pripada povsem drugi skupini rastlin, čeprav ima podoben vonj, le nekoliko bolj intenziven, in se prav tako uporablja za blaženje kašlja.

Čili

Ameriški znanstveniki so ugotovili, da uživanje čilija zvišuje telesno temperaturo in povečuje porabo kalorij. Poleg tega se je pri testnih osebah zaradi čilija zmanjšala potreba po mastnih, slanih in sladkih jedeh. Vsebuje tudi veliko karotinoidov, ki ščitijo celice in krepijo imunski sistem.

Nageljnove žbice oziroma klinčki

Čeprav ta sladka začimba uspeva v bližini ekvatorja, je pri nas neločljivo povezana z zimo. Klinčki so namreč obvezna sestavina kuhanega vina in medenjakov, odlično pa se podajo tudi k zimskim jedem, kot sta rdeče in kislo zelje. Aromatične klinčke obirajo, tik preden dozorijo, ko so cvetni brsti še zaprti, nato jih posušijo. Njihovi protibakterijski učinki so bili na Kitajskem znani že pred 2.500 leti, danes pa ga uporab­ljamo kot učinkovito sredstvo proti ustnemu zadahu, vnetju dlesni in zobobolu: eno nageljnovo žbico položite na notranji del lica ali pa dlesni previdno masirajte z oljem iz nageljnovih žbic.

Ingver

Ingver se uporablja pri težavah s prebavo in napihnjenostjo, omotičnosti, slabosti in bruhanju ter za preprečevanje potovalne ali morske bolezni. V indijski tradiciji zdravilstva in v tradicionalni kitajski medicini ingver cenijo predvsem zaradi njegovih grelnih učinkov: od 4 do 5 rezin ingverja dajte v steklenico mineralne vode, ki ji dodate 1 ali 2 žlici rjavega sladkorja.

Kumina

Mleta zrna kumine delajo v prebavnem traktu prave čudeže. Kumina povečuje tek ter blaži občutek napihnjenosti in krče: zmešajte po 25 gramov kumine, komarčka, pelina in rmana. 1 žlico mešanice prelijte s 150 mililitri vode in pustite stati 10 minut, nato čaj precedite in ga pred vsakim obrokom spijte po 1 skodelico. Kumina je pogosta spremljevalka jedi iz zelja, zaradi nje so te lažje prebavljive.

Majaron

Majaron se odlično poda k obaram, klobasam in picam. Posebno mesto v sredozemski kuhinji ima zato, ker vsebuje snovi, ki zavirajo množenje mikroorganizmov in zagotavljajo daljšo obstojnost jedi tudi pri višjih temperaturah. Majaron povečuje prebavljivost maščob in blaži napihnjenost, pri prehladu pa bo mazilo iz majarona v prahu in masla (lahko vam ga pripravijo v lekarni) omililo vnetje nosne sluznice.

Melisa

Uporablja se proti nemirnosti, napetosti, razdražljivosti in pri motnjah v delovanju srca. Pri nespečnosti je melisa učinkovita v kombinaciji s hmeljem in baldrijanom, pri bolečih menstruacijah pa pomaga sproščujoča kopel, ki ji dodate petodstotno melisino olje. Če radi pripravljate eksotične jedi, lahko meliso uporabite kot nadomestek za limonino travo, vendar je ne smete kuhati.

Rožmarin

Vonj rožmarina izboljša zbranost in osveži čutila. Rož­marinova kopel spodbuja krvni obtok in odpravlja jutranjo utrujenost: od 50 do 60 gramov rožmarinovih listov prekuhajte z 1 litrom vode in pustite stati 10 minut, nato vodo precedite in jo dodajte kopeli, v kateri se namakajte od 15 do 20 minut. Po kopeli si privoščite 30-minutni počitek.
Rožmarin je vsestransko nadarjen tudi v kuhinji, saj je obvezna sestavina mešanice provansalskih začimb in nepogrešljiv pri jedeh z žara. V moderni kuhinji se uporablja tudi za pripravo sladic.

Timijan

Zelišče s srebrnkastimi listi se ne uporablja le kot dodatek sredozemskim jedem, temveč je učinkovito tudi pri bronhitisu in vnetju grla: 1 žličko timijana stresite v vročo vodo in pustite stati 2 minuti. Čaj precedite in ga pijte večkrat na dan. Lahko si pripravite tudi oblogo za prsi: 1 do 2 žlički timijana prelijte  s ½ litra vroče vode in pustite stati od 10 do 15 minut, nato v pripravek pomočite bombažno krpo, jo ožemite in položite na prsi. Zgornji del trupa ovijte s še eno krpo in oblogo pustite delovati 30 minut. Po tem si privoščite polurni počitek.

Cimet

Strokovnjaki trdijo, da ima cimet podoben učinek kot inzulin, za kar je odgovorna v vodi topna polifenolna spojina MHCP. Po rezultatih študij naj bi ½ čajne žličke cimeta na dan znatno znižala raven sladkorja v krvi pri diabetikih tipa II. Vendar s količino cimeta ne smete pretiravati. Nekatere vrste namreč vsebujejo kumarin (aromatično snov), ki lahko pri občutljivih ljudeh povzroči vnetje jeter. Cejlonski cimet vsebuje manjše koncentracije kumarina, zato je tudi manj aromatičen.