Maja Ferme na Haute Couture razstavi v Parizu

13. 11. 2014
Maja Ferme (foto: osebni arhiv)
osebni arhiv

V francoski prestolnici, kjer je nagrado za življenjske dosežke prejel Jimmy Choo, so prikazali kreacije vodilnih mladih modnih oblikovalcev, ki se ukvarjajo z visoko modo, z vseh petih celin. 

Maja Ferme je bila v imenu nadzornega sveta in mednarodnega odbora organizacij World Fashion Week, World Fashion Exhibition, World Fashion Organization in mednarodnih partnerjev izbrana za uradnega predstavnika Slovenije na Haute Couture razstavi v Parizu.

Razstava, ki je trajala tri dni, je bila prvi dan rezervirana za povabljene, ostala dneva pa je bila namenjena obiskovalcem in strokovni javnosti, ki je bila ravno v tem času v Parizu zaradi pariškega tedna mode. Maja je v okviru razstave izmenjala izkušnje z oblikovalci visoke mode z vsega sveta.

Kako to, da ste se iz Slovenije predstavili ravno vi?

Izkazalo se je, da sta moje prizadevanje in trud pri inovativnem oblikovanju, ročnem delu in uporabi kakovostnih materialov padla na plodna tla. Očitno je to nekdo opazil in nagradil.

S čim ste se predstavili?

Predstavila sem se z obleko, ki je morala zadostiti zahtevam Haute Coutura in je preplet sodobnega ter tradicionalnega. Pri preciznem laserskem izrezu so izrezane forme unikatno izrisane v različnih računalniških programih, da tvorijo tridimenzionalne forme, v katere je vpeta tradicionalna idrijska čipka, ki jo že stoletja izdelujejo klekljarice v Sloveniji in je pomemben del slovenske kulturne dediščine. V obleko je med drugim vpeta tudi slovenska čebela matica, ki je simbol družine, marljivosti slovenskega naroda in čistosti narave.

Ferme

Kdo vse je še bil tam?

Na razstavi so se predstavili mladi perspektivni oblikovalci s področja visoke mode z vsega sveta.

Ste imeli tudi kakšnega slavnega obiskovalca?

Na odprtju je bilo ogromno ljudi, saj so med drugim podelili tudi nagrado za življenjsko delo Jimmyju Chooju. Še posebej je bila všeč moja kreacija francoski filmski igralki Evi Darlan, ki mi je zanjo čestitala. Lepo pa je bilo, da nas je počastila s svojim obiskom tudi slovenska ambasadorka v Parizu.

Ste navezali kakšne nove poslovne stike?

Treba je biti realen. Vstop na tuje trge brez osnovnega podpornega okolja, ki ga imajo na razpolago vse države, poteka počasi. Bila sem ena od redkih predstavnic, ki je država ni finančno podprla. Visoka moda kot del umetnosti je izreden posel. Pariz je še vedno vodilen na področju visoke mode, kar 60 tisoč ljudi je dejavnih neposredno v modni industriji, da ne govorimo o razsežnostih, ki jih ima visoka moda na turizem in celotno gospodarstvo.

Kdo pa je vas najbolj navdušil?

Zanimivo se je bilo srečati z oblikovalci in videti, kako sprejemajo visoko modo drugje po svetu, kakšne so zahteve posameznega trga, kakšne cene dosegajo njihove kreacije in kako živijo. Ogromno odličnih informacij in znanja pridobiš v zelo kratkem času. Najbolj zanimiva sta se mi zdela Noe Bernacelli iz Peruja, ki mu je trg zelo naklonjen, in Vietnamka Phuong My, ki ji je uspelo priti na raven zvezdnice.

Napisala: Andreja Korenčan za revijo Story