Mit ali resnica: Ali soda bikarbona res beli zobe in kako pravzaprav deluje?

17. 10. 2023
Mit ali resnica: Ali soda bikarbona res beli zobe in kako pravzaprav deluje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Pogosto slišimo, da soda bikarbona beli zobe: je to dejstvo ali mit? Kako deluje? Preverite!

Najprej, kaj je soda bikarbona? Čeprav njeno ime nakazuje, da gre za zelo jedko kemično spojino, je natrijev bikarbonat pravzaprav naravna snov! Sestavljena je iz apnenca in soli ter se naravno pojavlja v človeškem telesu ali v oceanu. 

Naravna in okolju prijazna aktivna sestavina, koristi natrijevega bikarbonata slovijo kot zelo močne in učinkovite, saj lahko z njim nadomestimo veliko število izdelkov za različno uporabo. Sodo bikarbono lahko uporabljate kot šampon, gospodinjsko čistilo ali zobno pasto za beljenje zob. Toda ali je njena učinkovitost na tem zadnjem področju res dokazana?

Ne spreglejte:

Je bikarbonat škodljiv za zobe?

No... da in ne! Vse je odvisno od odmerka in pogostosti uporabe. Soda bikarbona je znana po tem, da temeljito očisti usta, zdravi ustne razjede in druge okužbe ustne votline. Prav tako lahko raztopi ostanke hrane, uravnovesi pH v ustih in zmanjša nastajanje zobnega kamna. 
Vendar se za vsemi temi prednostmi skriva veliko manj pozitivna resničnost. Prepogosta in intenzivna uporaba te aktivne sestavine napade vašo zobno sklenino. Pomembno je, da skrbimo za to majhno zaščitno plast na vseh naših zobeh, saj se ta ne obnavlja in lahko povzroči nove težave v ustni votlini, na primer karies.

Dr. Jimmy Mohamed, ki kot "žvižgač o hrani" pogosto povzroča razburjenje na družbenih omrežjih, je povedal, da "na dan, ko je vaša sklenina poškodovana, ne morete storiti popolnoma ničesar". Uporaba bikarbonata ima tudi druge negativne vidike, kot sta neuravnoteženje kislosti sline ali draženje dlesni.

Torej, soda bikarbona: mit ali resnica?

To aktivno sestavino pogosto primerjajo z ogljem v prahu, ki ga lahko kupite v številnih trgovinah in lekarnah. Na prvi pogled bo pobelila zobe in želeni rezultat bo prisoten, vendar pa bo prišlo tudi do dolgoročnih in nepopravljivih poškodb. Dr. Jimmy Mohamed svetuje uporabo zobne paste z natrijevim bikarbonatom, v kateri je bikarbonat zmlet v drobne molekule. "Te molekule bodo odstranile madeže, vendar je malo verjetno, da bi odstranile sklenino. To so izdelki, ki so bili pred trženjem potrjeni," dodaja zdravnik. Pazite pa, da se zobnim pastam, ki vsebujejo oglje, izogibate v celoti, saj ta aktivna sestavina že v majhnih količinah znatno oslabi zobe.

Če še vedno želite uporabljati bikarbonat v obliki prahu, številni zobozdravniki priporočajo, da ga na zobe nanašate le enkrat na deset dni. To je dovolj za beljenje zob in temeljito čiščenje ustne votline!

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Zakaj je jogurt skyr boljši od grškega jogurta? Odlično sredstvo proti napihnjenemu trebuhu z neverjetnimi prednostmi za zdravje (poskusite sami)

Priporočamo tudi: Od mokasinov do superg: 6 največjih trendov čevljev sezone jesen in zima 2023/2024