Sindrom nemirnih nog: Tista bolečina, zaradi katere ponoči ne spite, bi lahko imela globlji pomen

30. 9. 2023
Sindrom nemirnih nog: Tista bolečina, zaradi katere ponoči ne spite, bi lahko imela globlji pomen (foto: Profimedia)
Profimedia

Tako zahrbtno kot nadležno. Tukaj je opisano, kako prepoznati bolečino, simptome in kako jo zdraviti tudi med nosečnostjo

Predstavljati si, da greste v posteljo, med mehkobo vzmetnice in najfinejšimi svilenimi prevlekami za blazine in da se ne morete sprostiti, kar je eden najbolj skritih strahov mnogih. To se zgodi tistim, ki imajo sindrom nemirnih nog, eno tistih motenj, ki ji sprva ne pripisujejo velike teže, saj naj bi bila začasna motnja, za katero so krivi izčrpanost, s katero se pojavi nizek krvni tlak, preveč vročine, zaradi katere so vaše noge težke ali od preveč kave. Z leti se pri tistih, ki trpijo za njo, vse težje spočijejo noge, saj se v povezavi s spanjem začnejo močne bolečine, ki onemogočajo sprostitev celotnega preostalega telesa. Bolniki s sindromom se uležejo v posteljo, se poskušajo sprostiti, vendar jih noge bolijo, zdi se, da jih prekriva mravljinčenje, ki preide v neznosno bolečino, in edina rešitev je, da začnejo z nogami neprestano, močno premikati, kot bi jih beg pred nečim, še posebej pred bolečino. Motnja je nevrološkega izvora, zato jo v posebej resnih oblikah obravnavamo kot sindrom, ki povzroča nelagodje in pogosto nezmožnost opravljanja vsakodnevnih aktivnosti kot ostala populacija. Če ga je na začetku težko prepoznati, ga je mogoče zdraviti.

Ne spreglejte:

Vzroki in simptomi sindroma nemirnih nog

Stanje sindroma nemirnih nog prizadene med 5 % in 15 % populacije, večina tega vzorca je starejših od srednjih let, tako da ne gre izključno za bolezen mladih odraslih. Nekatere študije so odkrile povezavo z variacijo dopamina, prisotnega v možganih, ki prispeva k živčni komunikaciji v spodnjih okončinah.

Vzroki za ta sindrom so:

  • genetska predispozicija (v tem primeru se imenuje primarni sindrom)
  • zmanjšanje razpoložljivosti dopamina (temeljnega nevrotransmiterja)
  • nosečnost (zadnje trimesečje)
  • pomanjkanje železa in anemija
  • periferna nevropatija
  • odpoved ledvic

Sindrom nemirnih nog je lahko deden, zato je njegova manifestacija odvisna od družinske genetske predispozicije, zaradi česar bolnika prizadene primarni sindrom. Če pa motnjo povzroči druga sočasna motnja (kot je nosečnost ali nevropatija ali pomanjkanje železa), se imenuje sekundarni sindrom. Če ni sorodnih motenj in imate nemirne noge, govorimo o idiopatskem sindromu. Vse te manifestacije so ozdravljive in jih je treba spremljati s specialistom.

Sindrom nemirnih nog: kako prepoznati bolečino in postaviti diagnozo

Bolečino, ki jo čutite v nogah kot krčenje glavnih mišic, kot je stegenska mišica, pa tudi meč in gležnjev ter včasih v rokah, pri tej motnji opisuje Kevin, 30-letni Švicar, ki je v intervjuju pripovedoval o svoji izkušnji: »Moje noge so nemirne. Čutite neustavljivo željo, da bi jih premaknili, in tega ne morete nadzorovati. Občutite olajšanje že, če jih premaknete. Kot da bi se mravlje premikale po vaših stopalih ali nogah in jih prisilile k premikanju." Uporabnica TikToka, ki trpi za enakim sindromom, opisuje občutek izčrpanosti, ki jo čuti, ko se ponoči ne more spočiti, »kot ko pustite telefon, da se polni celo noč, zjutraj pa se počutite, kot da imate še vedno samo 20 odstotkov sto baterije". Če želite ugotoviti, ali imate sindrom nemirnih nog, bi bilo idealno, da se obrnete na svojega zdravnika, ki vam bo predpisal krvni test za preverjanje ravni železa in test spanja. Zaznana bolečina se razlikuje od stopnje prenašanja bolečine od osebe do osebe in od stopnje resnosti sindroma, vendar lahko ti občutki postanejo neznosni in motijo ​​​​v vsakdanjem življenju - pojasnjuje doktor Bassi iz skupine San Donato - in to stanje lahko povzroči nekatere pomembne stranske učinke:

  • kronično zmanjšanje spanja
  • slaba sposobnost koncentracije čez dan
  • distanciranje od sodelovanja v družbenih dejavnostih
  • depresija
  • slabo razpoloženje

Sindrom nemirnih nog in nosečnost

Nekatere študije so pokazale, da se razširjenost RLS pri nosečnicah giblje od 10 do 34 %. Običajno simptomi popolnoma izginejo takoj po porodu, pri nekaterih bolnicah pa se lahko nadaljujejo tudi po porodu. Nelagodje se pri nosečnicah po tretjem trimesečju kaže v spodnjem delu telesa in prizadene noge zaradi pomanjkanja folne kisline ali železa, ki se lahko pojavi v tem obdobju glede na rast ploda. Če imate težave s spanjem zaradi bolečin v nogah ali mravljinčenja, ki vam olajša le gibanje, je najbolje, da se pogovorite s svojim ginekologom.

Zdravila za sindrom nemirnih nog Indicirana terapija za sindrom nemirnih nog je farmakološka in vključuje oceno bolnikove starosti in s tem povezanih motenj. Cilj je zmanjšati motnje spanja, da bi izboljšali kakovost življenja in obnovili normalne dnevne funkcije. Zdravniki pogosto predpišejo, odvisno od resnosti primerov, antiepileptike, hipnotike, opiate in dopaminergične učinkovine za pomoč pri komunikaciji živčnega sistema. Tudi vključitev magnezija v obliki prehranskega dopolnila v kreme in kopalne soli je dejansko indicirana za zmanjšanje epizod nespečnosti, pa tudi za spodbujanje sprostitve. Ustrezen odmerek magnezija za odrasle je približno 300 mg. Druge dobre navade, ki jih je treba izvajati v vsakdanjem življenju, da bi povečali učinkovitost terapije, so:

  • jemljite dodatke magnezija
  • ne uživajte kofeina, zato izločite kavo, gazirane pijače in druge pijače, ki ga vsebujejo
  • Vsakodnevno vadite telesno dejavnost, izogibajte se trenutku pred spanjem, ugotovite, ob kateri uri trenirati in zakaj
  • Imejte stalno rutino spanja, ki upošteva bolj ali manj natančne čase za izobraževanje o cirkadianem ritmu
  • Raziščite sproščujoče rituale pred spanjem: toplo kopel, senzorično nego kože ali branje knjige.
  • Spite v hladnem in suhem prostoru z vonjem, ki spodbuja spanec

Vaje za sindrom nemirnih nog

Na TikToku je veliko ustvarjalcev, ki delijo videe, kjer govorijo o svojih izkušnjah s sindromom. Poleg tega, da ugotovite, koliko ljudi na svetu ima dejansko to težavo in se počutijo manj osamljene, lahko s pomikanjem po videoposnetkih na platformi najdete zanimive ideje, zdravila in vaje za lajšanje bolečin, kot so:

  • pritisk napetih točk
@katie_brindle #tcm #traditionalchinesemedicine #health #fypシ゚viral #wisdom #selfcare #wellbeing #slowmetabolism #lowmood #toxins #restlesslegsyndrome #restlesslegs #fidgeting #liver #liverhealth ♬ original sound - Katie Brindle

  • raztezanje nog
@dr.dan_dpt Often times, mobilizing these nerves helps to restore normal sensation and can hopefully reduce symptoms. #restlesslegsyndrome #physicaltherapy ♬ original sound - Dr. Dan, DPT

  • topla kopel z magnezijevimi solmi, še posebej med nosečnostjo: kot zdravilo avtorica priporoča - po nasvetu zdravnika - pred spanjem potopiti noge v Epsomovo sol, t.j. naravni magnezij, da se noge popolnoma sprostijo.
  • raztezanje spodnjih okončin
  • hoditi ali voziti namizno kolo

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Kim Kardashian z leti vse bolj sijoča in mladostna: Zvezdnica razkriva svojo telovadno rutino za oblikovanje fit telesa pri 42 letih (to je število ur, ki jih preživi v telovadnici)

Priporočamo tudi: Tem 3 nebesnim znamenjem jesen prinaša ljubezen na prvi pogled: Venera v devici odpira vrata do njihove sorodne duše

Oglejte si naš najnovejši Elle podkast z Igorjem Višnjarjem: