Lifestyle Promocijsko sporočilo

7 lepotnih nasvetov za zdravo kožo tudi pozimi

6. 2. 2024
7 lepotnih nasvetov za zdravo kožo tudi pozimi (foto: Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.)
Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.

Zimski čas je lahko pravljičen, vendar je dejstvo, da nizke temperature negativno vplivajo na našo kožo. Zdi se, kot da bi naša koža čez noč iz nahranjene in napete postala suha in razpokana. Zakaj? Mrzel zrak je manj vlažen, ogrevanje pa dodatno izsušuje kožo, ki izgublja naravna olja.

Pomen lipidne kožne pregrade

Kožna pregrada je zunanja plast kože, ki deluje tako, da zadržuje vse dobre stvari noter in slabe stvari zunaj. Ena izmed zelo pomembnih nalog kožne pregrade je, da zadržuje vlago in preprečuje suho kožo. Zunanji dejavniki, kot so mrzel in suh zrak, alergeni, onesnaženo okolje, prekomeren piling, uporaba bazičnih mil in detergentov ter UV sevanje, pa jo lahko poškodujejo.

Znaki poškodovane kožne pregrade

Poleg suhe, lahko tudi vnete kože, so znaki poškodovane kožne pregrade tudi: luskasta koža, srbenje, nenaden pojav aken, razbarvanje kože ter bakterijske ali glivične okužbe.

Kako preprečiti in popraviti kožno pregrado?

Ključ do popravila kožne pregrade je predvsem v vlaženju. Medtem ko imate verjetno najljubšo vlažilno kremo, h kateri se nagibate, je sedaj čas, da pogledate seznam sestavin na hrbtni strani svojih priljubljenih izdelkov in poskrbite, da v tem letnem času uporabljate ultra hranljive izdelke.

Vlažilna sredstva (vlažilci, okluzivi in emolienti) so sestavine, ki se uporabljajo za preprečevanje suhe kože. Običajno je do 15 % stratum corneuma (zunanja plast kože) sestavljenega iz vode. Ko ta številka pade pod 10%, se naša koža začne počutiti suho in luskavo. Vsako nadaljnje sušenje lahko privede do bolečih znakov suhe kože, na primer razpokane kože in splošnega zmanjšanja prožnosti kože.
Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.

Pozimi je zato izjemno pomembno, da gradite oz. učvrščujete kožno pregrado. In kako to naredite? Iščite izdelke, ki vsebujejo:

· vlažilce oz. humektante, ki zagotavljajo ustrezno vlažnost kože na način, da vežejo vodo iz nižjih plasti kože ali iz okolice (odvisno od deleža vlage v zraku). Najbolj poznana humektanta sta glicerol in hialuronska kislina, v izdelkih za nego kože pa iščite še naslednje: pantenol, NA-laktat, betain, urea, alantoin, NA-PCA…

· okluzive in emoliente, ki preprečujejo izhlapevanje vode na način, da zapolnijo razpoke med kožnimi celicami v roženi plasti naše kože (emolienti) oz. ustvarijo hidrofobno plast, nekakšen film in na tak način fizično preprečijo izgubo vode (okluzivi). Med okluzive uvrščamo: vazelin, parafin, lanolin, voske, skvalen, maščobne alkohole…med emoliente pa večino naravnih in polsinteznih olj. V to skupino uvrščamo tudi ceramide, ki so nepogrešljiva sestavina v izdelkih za nego suhe kože, saj so glavni gradniki kožne pregrade. 

· antioksidante, ki učinkovito nevtralizirajo proste radikale in preprečujejo poškodbe kože ter pomagajo zmanjševati vnetja. Najbolj znani in cenjeni antioksidanti so: koencim Q10, vitamin C, vitamin A, vitamin E, resveratrol, astaksantin…

Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.
Antioksidanti so super zvezde vseh izdelkov in več kot jih je v izdelku, večja je moč posameznega izdelka. Izdelki z visoko vsebnostjo antioksidantov pomagajo preprečiti izgubo čvrstosti in elastičnosti kože ter učinkovito upočasnjujejo staranje kože. 

Kako do lepe in sijoče kože?

Držite se spodnjih 7 zlatih pravil, ki zagotavljajo sijočo in lepo kožo skozi celo leto:

1. Vlaženje: redno vlaženje je ključno za ohranjanje hidrirane kože. Priporočamo vam, da uporabljajte visokokakovostne serume na vodni osnovi, kot je na primer vlažilni serum s hialuronsko kislino, peptidi in papajo

2. Nahranitev in obnova kožne pregrade: izdelki z visoko vsebnostjo lipidov, kot so ceramidi, maščobne kisline in holesterol, pomagajo obnoviti in okrepiti kožno pregrado. Tako boste preprečili izgubo vlage in zmanjšali tveganje za suhost. Pri suhi koži se odlično obnese bogata hranljiva krema s ceramidi in koencimom Q10.

3. Antioksidativna zaščita: antioksidante koža preprosto ljubi, saj zelo učinkovito pomagajo ohranjati zdrav in mladosten videz. Antioksidativni oljni serum z vitaminom tetra C je fantastičen v borbi proti pigmentnim madežem, hkrati pa se uspešno upira vidnim znakom staranja kože.

Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.

4. Uporaba zaščite proti soncu: sonce ni prisotno samo poleti, ampak je potrebno tudi zimske sončne žarke jemati resno. Uporabljajte kreme z visoko sončno zaščito, še posebej, če se pogosto zadržujete na prostem. Sonce lahko povzroči poškodbe kože, zato je zaščita ključna tudi v hladnejših mesecih.

5. Nežno čiščenje: izogibajte se agresivnim čistilom, ki lahko odstranijo naravna olja kože. Raje izberite nežna čistila z nizkim pH, ki očistijo kožo, ne da bi jo dodatno izsušila. Nežno čistilno mleko z ginsengom in hmeljem vašo kožo nežo očisti, nahrani in jo pripravi za nanos drugih izdelkov, ki sledijo.

Fotto utrinki, Katja Fortun s.p.

6. Prehrana in hidratacija: poskrbite, da pijete dovolj vode, saj je hidratacija od znotraj enako pomembna kot uporaba vlažilcev. Hrana bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, vitaminom E in drugimi hranili, lahko prav tako prispeva k zdravi koži.

7. Prilagojena rutina za nego kože: razmislite o prilagajanju svoje negovalne rutine glede na potrebe vaše kože. Plastenje, kar pomeni, da v rutino vključite več negovalnih korakov (več izdelkov), lahko prinese velike koristi za vašo kožo.

Sledite lepotni rutini nege kože, kot jo priporočamo pri NANU – aktivni naravni kozmetiki s pomočjo plastenja vabimo vas k ogledu demonstracijskega videa!