Vse, kar morate vedeti o Met Gala: Od dobrodelne večerje do največjega svetovnega modnega dogodka

2. 5. 2023
Vse, kar morate vedeti o Met Gala: Od dobrodelne večerje do največjega svetovnega modnega dogodka (foto: Profimedia)
Profimedia

V svoji 75-letni zgodovini se je Met Gala iz manjšega druženja newyorške elite razvila v spektakularno noč modnih presenečenj, glamurja in kontroverzij.

Sinoči je v Metropolitanskem muzeju umetnosti (Met) v New Yorku ponovno prišlo do sinteze mode, ekscesa in umetnosti. Zgodil se je ekskluziven večer, ki je že tradicionalno poln nepričakovanih elementov in izjemnih kreacij, vplivnih znanih osebnosti ter kresanja mnenj. Odvila se je Met Gala, živa razstava modnih oblikovalcev. 

Met Gala je vsakoleten poklon visoki modi, preizkušanje njenih meja in slavljenje njene raznolikosti. Dogodek je bil prvič organiziran leta 1948, ko je Eleanor Lambert, predstavnica za odnose z javnostmi, podala pobudo za zbiranje finančnih sredstev za novoustanovljeni Inštitut za kostume Metropolitanskega muzeja. V svojih začetkih je bila Met Gala zaprta prestižna večerja, namenjena le newyorški eliti, ki je za eno vstopnico odštela 50 dolarjev. Leta 1972 pa je svetovalka Inštituta za kostume postala modna kolumnistka in urednica Diana Vreeland, zaradi katere se je prireditev začela razvijati v bolj zvezdniško in komercialno uspešno smer, ki jo poznamo in obožujemo še danes. Večer je iz raznih razkošnih manhattanskih lokacij prestavila v Metropolitanski muzej, predstavila je koncept tematske obarvanosti in mirno druženje spremenila v najbolj glamurozen in odmeven svetovni modni spektakel, na katerem so bili konsistentno prisotni največji vplivneži tistega časa od Eltona Johna in Andy-ja Warhola pa do Elizabeth Taylor in Diane Ross

Vreelandino zapuščino od leta 1995 uspešno nadaljuje in nadgrajuje glavna urednica ameriške izdaje revije Vogue, Anna Wintour. Pod njenim vodstvom dogodek kot otvoritvena proslava letne razstave Inštituta ustaljeno poteka vsak prvi ponedeljek v maju in še vedno  brez izjeme privabi širok nabor raznolikih znanih osebnosti. Seznam povabljencev sestavi Anna s pomočjo zaposlenih na Vogue-u in izbranih so-predsednikov, ki sodelujejo tudi pri sestavi večernega menija ter izbiri notranjih dekoracij za ustvarjanje primernega vzdušja. Poleg organizacijske pa na sami prireditvi prevzamejo tudi vlogo nastopajočih, ki med večerjo zabavajo povabljene. Letošnji soustvarjalci Met Gale so Dua Lipa, Penélope Cruz, Michaela Coel in Roger Federer

Zaradi ohranjanja ekskluzivnosti dogodka naj bi ena sama vstopnica za Met Galo letos stala 50 tisoč dolarjev, oblikovalci, ki želijo najeti celo mizo (kar je redna praksa), pa bodo zanjo odšteli 300 tisoč dolarjev. Namesto zvezd, ki jih vidimo na rdeči preprogi, za njihove vstopnice pogosto plačajo modne hiše, ki jih zastopajo. A nepredstavljivo visoke cene vstopnic sovpadajo z vrtoglavimi vsotami zbranega denarja. Leta 2013 je ta znesek znašal 9 milijonov dolarjev, do leta 2022 pa se je povečal na rekordnih 17.4 milijone dolarjev. Za visoke količine zbranih finančnih sredstev poskrbijo premožni udeleženci, ki jih je navadno med 600 in 700 in med katerimi se pojavljajo tako vplivna imena iz modne in zabavne industrije, kot tudi eminentni politiki in poslovneži. 

Razstavi Inštituta za kostume je vsako leto dodeljena posebna tema, ki jo skupaj s svojo ekipo predlaga Andrew Bolton, glavni kurator Inštituta, odobri pa jo Anna. Splošna javnost in pripadniki modne industrije od gostov pričakujejo, da temi sledijo tudi sami, kar v modnih hišah sproži hektičen in vznemirljiv proces ustvarjanja kosov, ki bodo predvideli ter povzeli vzdušje dogodka in hkrati izstopali iz množice izstopajočih izgledov. To je izziv, ki se ga lotijo mnogi, dosežejo pa le redki. Nekatere od tem, ki so se pojavile v preteklosti, so Model kot muza: Utelešenje mode (2009), Punk: Od kaosa do visoke mode (2013), Nebeška telesa: moda in katoliška domišljija (2018) ter Antologija mode (2022). Teme so pogosto posvečene različnim modnim slogom in obdobjem, ikoničnim modnim oblikovalcem ali znamkam, kot so Chanel, Alexander McQueen in Comme des Garçons, ali specifičnim paradigmam, kot je orientalizem. Izbrane teme spodbujajo domiselnost, ekstravaganco in ustvarjalno svobodo, modo združujejo s filozofijo, sociologijo in zgodovino ter odpirajo družbenokritične diskusije. 

Tema letošnjega večera je Karl Lagerfeld: Linija lepote. Gostje so se poklonili delu pokojnega oblikovalca, katerega originalne kreacije bodo razstavljene skupaj z njegovimi skicami. Po besedah Boltona je v razstavi obravnavana evolucija Karlovih natančnih, skoraj matematičnih dvodimenzionalnih risb v trodimenzionalna oblačila. A kljub dolgi, institucionalno utemeljeni in premišljeni organizaciji, Met Gala le redko mine brez kontroverzij. Te se dotikajo najrazličnejših spornosti, od sistemskih izrazov rasizma in kulturne apropriacije do promoviranja toksičnih lepotnih standardov in normalizacije problematičnih komentarjev, kar javnost prireditvi očita letos. Čeprav polemike, ki jih sproži na estetiki osnovan večer, organizatorjem momentalno zagrenijo življenje, pa odpirajo zagret in več kot potreben družbeni dialog. 

Met Gala velja za enega najvidnejših in najprominentnejših elitnih socialnih dogodkov, ki nas bo tudi tokrat nedvomno navdihnil s čudovitimi kreacijami, šokiral z avantgardnimi kosi in nasmejal s spodrsljaji, spremenjenimi v meme. Največja noč v modi je hkrati paša za oči in platforma za izražanje mnenj, ki presegajo lahkotno komentiranje veličastnih vizionarskih izgledov. 

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Met Gala je vsakoletno igrišče za vizionarski in brezkompromisni glamur: Oglejte si prizorišče ikoničnih lepotnih preobrazb najlepših zvezdnic

Priporočamo tudi: To so vse najbolj odmevne kreacije s sinočnjega dogodka Met Gala