Boljša presnova, boljši spanec in 6 drugih koristi: To so razlogi, zakaj bi v svojo rutino morali vpeljati hladno prho

7. 3. 2024
Če vas torej zanima terapija s hladno vodo, vendar se težko potopite v ledeno kopel, je hladna prha preprost način, kako poskrbeti za zdravje svojega telesa. (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj je lahko tako preprosta stvar, kot je hladna prha, zelo koristna za vaše zdravje.

Zamisel, da bi se prostovoljno potopili v ledeno mrzlo vodo, se ne sliši posebno privlačna. Vendar pa se je izkazalo, da so koristi preprostega hladnega tuširanja številne: vrhunski športniki namreč redno uporabljajo ledene kopeli, trditve zagovornikov te prakse pa potrjujejo tudi številne študije.

Ne spreglejte:

Boljša presnova, boljše duševno zdravje, manj stresa, manj bolečin v sklepih ... Tukaj so razlogi, zakaj bi po mnenju strokovnjakov morali razmisliti o redni uporabi hladne prhe.

Kaj je hladna terapija?

Pri hladni terapiji se potopite v hladno vodo. Izvira iz stare Grčije in se je uporabljala predvsem za sprostitev in druženje. Danes so moderne hladne kopeli, ki so del celostnega procesa za izboljšanje splošnega zdravja.

Vendar pa lahko krioterapijo uporabljate na različne načine, ne da bi pri tem razdejali svoj račun. Strokovnjaki pojasnjujejo, da lahko hladno terapijo izvajamo s plavanjem v neogrevanem bazenu ali, še enostavneje, s hladno prho.

Prednosti hladne terapije

Strokovnjaki navajajo prednosti hladne terapije:

  • Zmanjšanje vnetja
  • zmanjšanje kroničnih bolečin v sklepih
  • zmanjšanje bolečin v mišicah
  • Okrepljen imunski sistem
  • izboljšano zdravje
  • Boljše upravljanje telesne teže
  • Manjše tveganje za sladkorno bolezen tipa 2
  • Pomaga pri odpravljanju simptomov depresije.

"Pomislite na to kot na mini šok za vaš sistem," pojasnjujejo. "Ko ste v hladni vodi, so vaši možgani preveč zaposleni z neprijetnim občutkom, da bi razmišljali o čem drugem. To vam pomaga izstopiti iz glave."

Strokovnjaki pojasnjujejo, da se ob tem šoku v telesu aktivira odziv boj-bežanje, kar povzroči sproščanje stresnih hormonov, kot sta adrenalin in kortizol. Telo se na te signale odzove s hiperventilacijo, pospeševanjem srčnega utripa in krčenjem krvnih žil. Ko se koža prilagodi na hladno temperaturo, se v njej sprožijo hormoni dobrega počutja, kot so dopamin, serotonin in endorfini, zato se po hladnem tuširanju počutimo srečni, sproščeni in polni energije.

Poudarjajo tudi, da ima hladna prha blagodejne učinke tudi na kožo, saj lahko stisne pore, zmanjša tvorbo odvečnega sebuma in spodbuja splošno zdravje kože.

Kakšen je najboljši način za hladno prhanje?

Počasi in redno: Globoko dihajte in poskrbite, da vas hladna voda popolnoma prekrije.

Idealna temperatura vode za hladno prhanje je pod 15 stopinj Celzija. Za najboljše rezultate se hladno tuširamo popoldne ali zvečer. Ker telesna temperatura čez dan niha, smo zjutraj, ko je najnižja, bolj občutljivi na mraz, pojasnjujejo.

Kako dolgo naj se hladno tuširam?

Če želite uživati v vseh prednostih hladne prhe, vam zanjo ni treba porabiti veliko časa (na srečo). Strokovnjaki navajajo študijo, izvedeno na Nizozemskem leta 2016, ki je pokazala, da ljudje, ki se hladno tuširajo od 30 do 90 sekund, zmanjšajo število dni odsotnosti z dela za 29 % v primerjavi s tistimi, ki se sploh ne tuširajo. Ne da bi pretiravali (k temu se bomo vrnili pozneje), vam lahko nekajsekundni hladen tuš zelo koristi.

"Začnite z nekajsekundno izpostavljenostjo hladni vodi. Ko se telo prilagodi, poskusite z vsakim prhanjem podaljšati izpostavljenost za pet sekund, dokler hladne vode ne boste prenašali vsaj 30 sekund," pravijo.

Vroči in hladni tuši

V nekaterih primerih je morda bolj koristno prhanje z vročim kot s hladnim tušem. Louisa Nicola poudarja, da so študije pokazale, da lahko tudi vroče kopeli zmanjšajo simptome depresije, enako kot hladni tuši, ter da lahko zdravijo nespečnost in izboljšajo kakovost spanja.

Strokovnjaki pravijo, da lahko vroča voda pomaga tudi pri lajšanju bolečin v mišicah po vadbi, vendar dodaja, da je potrebnih več študij, da bi dokazali, da ima vroča prha enake nevrokognitivne koristi kot hladna prha. Poleg tega lahko prevroče prhanje izsuši kožo in lase. Poskusite se prhati z mlačno vodo, da bi našli srednjo pot.

Katere so slabosti hladnega prhanja?

Pri hladnem tuširanju je treba upoštevati nekaj stranskih učinkov. Majdoline Jayoushe pojasnjuje, da lahko dolgotrajna izpostavljenost nizkim temperaturam (običajno več kot 15 minut) poveča tveganje za podhladitev, kar lahko privede do resnih poškodb živcev in poškodb.

Louisa Nicola dodaja, da morajo biti ljudje s kardiovaskularnimi motnjami, visokim krvnim tlakom ali drugimi težavami s srcem previdni, preden poskusijo hladno terapijo, in se posvetovati z zdravnikom. Majdoline Jayoushe priznava, da je lahko hladna terapija nevarna za starejše ljudi s srčnimi težavami ali nenadzorovanim visokim krvnim tlakom, in poudarja, da se je treba v takih primerih pred poskusom posvetovati z zdravnikom.

Drugi ljudje bi se morali izogibati takšni izpostavljenosti mrazu, zlasti tisti, ki trpijo za Raynaudovo boleznijo, za katero sta po besedah Louise Nicola značilna izjemna občutljivost na mraz in težave s krvnim obtokom. Dodaja, da morajo biti ljudje z boleznimi dihal, kot je astma, previdni pri izpostavljanju ekstremnemu mrazu.

Če vas torej zanima terapija s hladno vodo, vendar se težko potopite v ledeno kopel, je hladna prha preprost način, kako poskrbeti za zdravje svojega telesa.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Če želite shujšati in poskrbeti za splošno zdravje telesa, kosilo jejte ob tej uri: Jesti ob pravem času je pomembno iz več razlogov

Priporočamo tudi: Ležerno na rdečo preprogo: Tako je videti, ko modna ikona za svečano priložnost obleče kavbojke in džeki