Lifestyle Promocijsko sporočilo

Rajski otoki Hrvaške, ki jih množice turistov še niso odkrile

26. 4. 2024
Rajski otoki Hrvaške, ki jih množice turistov še niso odkrile (foto: Aleksandar Gospić)
Aleksandar Gospić

Načrtujete počitnice na Hrvaškem, a vam ni do gneče in drenjanja na plaži? Preverili smo turistično ponudbo naših južnih sosedov in našli 6 otoških turističnih biserov, ki predstavljajo Mediteran, kakršen je bil nekoč - in kakršen bi morda moral biti še danes: neobljuden, spokojen in čaroben!  

Sredi neokrnjenih voda Jadranskega morja, na Slovencem tako zelo ljubi in domači hrvaški obali, ležijo majhni otočki Silba, Zlarin, Krapanj, Šolta, Lastovo in Elafiti, ki spominjajo na Sredozemlje, kakršno je bilo nekoč - in morda tako, kot bi v resnici moralo biti še danes!

Odmaknjeni od vrveža množic, ki je, še posebej v toplejšem delu leta, značilen za priljubljena hrvaška turistična letovišča, vam ti samotni otoki, ki jih obdaja kristalno čisto Jadransko morje, nudijo pobeg v umirjeno samoto sredi slikovite pokrajine. Prepričani smo, da na plažah teh jadranskih biserov tudi najbolj kompleksna duša najde svoj miren pristan.  

Silba - otok, kjer avtomobili niso dobrodošli  

Shutterstock

Otok Silba za slovenske počitnikarje in popotnike ni popolna neznanka, saj so jo mnogi že obiskali. Kljub temu gneče ne poznajo, k čemur morda pomembno pripomore tudi dejstvo, da so avtomobili tukaj že od nekdaj 'persona non grata'. Tako je, na ta otok lahko pridete samo tako, da svoj avtomobil pustite na kopnem.

Tukaj si torej lahko privoščite popoln odklop od vsakdanjih skrbi, brez brnenja motorjev in hrupnih množic ljudi. Na precej osamljenih plažah boste zlahka našli senco borovih gozdov, kjer se lahko utaborite in uživate v svežini kristalno čistega morja, lepotah neokrjene narave ter pristnih okusih lokalnih gostiln in restavracij.  

Če vam slučajno postane dolgčas, kar brez skrbi, otok Silba namreč ponuja kopico aktivnosti za vse generacije, vsekakor pa si velja ogledati stolp Toreta z zunanjim spiralnim stopniščem, ki naj bi ga v 19. stoletju zgradil kapetan Petar Marinič kot spomin na nepozabljeno ljubezen.  

Zlarin - raj za potapljače in zakladnica koral  

Shutterstock

Tudi na otok Zlarin vstop motornim vozilom ni dovoljen. Čeprav ima približno deset kilometrov ceste in urejenih poti, je promet z avtomobili na otoku namreč prepovedan. Sicer pa je Zlarin prvi otok šibeniškega arhipelaga, znan po kristalno čisti vodi in živahnih koralnih grebenih, zato je popolno zatočišče za potapljače, ki si želijo neomejenega raziskovanja podvodnih čudes tega dela sveta. Korale na Zlarinu lovijo in obdelujejo že od 15. stoletja. Najbolj unikatni primerki so razstavljeni v mestnem muzeju, vsekakor pa velja obiskati tudi delavnico, kjer še danes z ročno obdelavo izdelujejo in prodajajo nakit iz koral.  

Zlarin se lahko pohvali z idilično naravo, gostimi borovimi gozdovi, raznolikimi naravnimi plažami ter številnimi skritimi zalivi, kjer boste zlahka našli košček raja samo zase. V središču mesta si velja ogledati cerkev sv. Roka s tradicionalno dalmatinsko arhitekturo in stolp z javno uro Leroy. Zvečer se velja sprehoditi do naravno zaščitenega pristanišča in v gostilnah okusiti lokalne dobrote ter ležeren življenjski slog lokalnih prebivalcev.  

Krapanj - najmanjši naseljeni otok na Jadranu, znan po spužvah  

Julien Duval

Čeprav leži tik ob obali šibeniškega arhipelaga, je Krapanj najbolj redko poseljen, najnižji in najmanjši naseljeni otok na Jadranu. Do otoka vozijo redne ladijske linije iz Brodarice, od katere je oddaljen le 350 metrov. Otok se ponaša z bogato zgodovino ribolova in spužvarstva. Krapanjske spužve so izjemno cenjene v svetu, med znamenitostmi pa si velja ogledati 150 let star svetilnik in samostan sv. Križa iz 15. stoletja, ki predstavlja začetek zgodovine otoka.  

Krapanj se kljub svoji majhnosti lahko pohvali z aktivnostmi za vse vrste počitnikarjev in turistov. Prostrane naravne plaže, ki jih božata senca omamno dišečih borovcev in modrina sinjega morja sta kot nalašč za vse, ki obožujete ležeren otoški življenjski slog. Zaljubljencem bodo poleg osamljenih zalivov zagotovo všeč sprehodi ob morju in po kamnitih ulicah središča otoka, pustolovce pa bo navdušila slikovita pokrajina s stoletnim gozdom in raziskovanje morskih globin s potapljaško opremo.  

Šolta - rajski otok z burno zgodovino  

Shutterstock

Tudi otok Šolta med slovenskimi počitnikarji in turisti ni povsem novo odkritje. Leži v neposredni bližini Splita in Trogirja, blizu sta tudi Vis in Hvar, zato je pogost cilj navtičnih turistov, še posebej južni del otoka, ki je obrnjen proti odprtemu morju in poln 'divjih' zalivov, do katerih je skorajda nemogoče priti po kopnem. A tudi brez čolna ali jahte bodo počitnice na Šolti vsekakor edinstvena izkušnja. Na tem otoku je namreč še vedno močno prisoten duh preteklosti, še posebej iz časa napadov turških piratov, o čemer še danes pričajo številne trdnjave, obzidja in obrambni stolpi.  

Središče poletnega dogajanja na otoku Šolta so zlasti obale v okolici luk Rogač, Nečujam, Stomorska in Maslinica, ki so vse obrnjene proti kopnemu in se lahko pohvalijo s čudovitimi prodnatimi, peščenimi in kamnitimi plažami ter zalivčki, ki so kot nalašč za vse tipe turistov. Obiskati velja tudi lokalne konobe in si privoščiti sveže ulovljene ribe ali morske sadeže, pokapane lokalnim olivnim oljem, pojedino pa zaključiti s kozarcem vina iz okoliških vinogradov.  

Lastovo - otok kristalnih zvezd in odlične hrane  

Shutterstock

Lastovo kot najbolj oddaljen poseljen hrvaški otok pooseblja skrit dragulj Jadranskega morja. Pohvali se lahko z bujno vegetacijo, čudovimi plažami in številnimi osamljenimi zalivi. Zaradi obilice naravnih lepot je že v času Rimljanov veljal za cesarski otok, nad njim naj bi bil navdušen tudi grški bog Zevs. Danes na otoku živi samo nekaj sto prebivalcev, ki slovijo po edinstvenem življenjskem slogu in izjemni morski kulinariki, zato je obisk pristne otoške konobe tu tako rekoč nujen.

Nasploh je vsak centimeter otoka Lastovo edinstven: od čarobnih plaž in osamljenih zalivov, do avanturističnih pohodnih poti, ki vodijo v starodavne kamnite vasice z ikoničnimi dimniki, znanimi pod imenom 'fumarji'. Otok je popolna dopustniška destinacija za vse, ki radi uživajo v miru in sproščenem vzdušju, daleč stran od vrveža turističnih središč. Čez dan lahko tako uživate v lepotah neokrnjene narave, se sproščate na plaži in kopate v kristalno čistem morju, zvečer pa odkrivate očarljivo čarobnost neba nad otokom. Lastovo se namreč ponaša z nazivom 'otok kristalnih zvezd' in ko se boste na jasen večer ozrli v njegovo nebo, vam bo takoj jasno, čemu tako laskav naziv.  

Elafiti - uživanje na neobljudenih plažah le streljaj od Dubrovnika  

Shutterstock

Le streljaj severozahodno od svetovno znanega mestnega obzidja Dubrovnika leži slikovit arhipelag, imenovan Elafitski otoki. Sestavljajo ga trije večji (Šipan, Lopud, Koločep) in več manjših, neobljudenih otokov in otočkov, ki postajajo vse bolj priljubljena destinacija  tistih, ki si želijo dopust preživeti na slikovitih plažah sredi mirne in neokrnjene narave, ob tradicionalnih dalmatinskih specialitetah in odličnih lokalnih vinih.  

Največji, a tudi najbolj oddaljen otok Elafitov je Šipan, najbližja otočna oaza v neposredni bližini Dubrovnika, kjer je mogoče prenočiti in obenem uživati v mirnem otoškem vzdušju, brez pretiranih vplivov civilizacije. Otok je namreč ohranil duh starega časa in videti je, kot da se je čas tu zares ustavil. Južna obala Šipana je strma in nedostopna, severna pa bolj blaga. Številne prodnate in peščene plaže dobesedno vabijo k uživanju, v svoje zavetje pa vabijo tudi skriti zalivi, ki ponujajo edinstveno izkušnjo in popolno intimo.  

Otok Koločep oziroma Kalamota, kot mu pravijo domačini, je po drugi strani najbližji Dubrovniku. Leži le pol ure vožnje od veličastnega obzidja, trdnjav in palač ter elegance Straduna, znan pa je po nasadih oljk, palmah in borovcih, ki nudijo odlično senco na rajskih peščenih plažah. Tu boste vsekakor našli svoj mir in imeli priložnost uživati v veličastnem pogledu na turkizno morje.

Eno najbolj priljubljenih plaž v dubrovniškem arhipelagu pa najdete na Elafitskem otoku Lopud. Gre za plažo Šunj v istoimenskem zasanjanem zalivu in vse bolj priljubljeno pribežališče tistih, ki želijo pobegniti od gneče na celini ter uživati v popolnem miru, brez hrupa avtomobilov.

Glede na to, da so bili Elafitski otoki podeželske rezidence dubrovniškega plemstva, se vsak od njih ponaša s čudovito arhitekturo, edinstvenimi počitniškimi hišami, številnimi cerkvami in palačami ter naravo, ki na vsakem otoku ponuja nekaj drugačnega, zato je ne glede na to, na katerem se odločite preživeti dopust, priporočljivo, da jih obiščete čim več - bodisi s čolnom, bodisi s kajakom.  

Promocijsko gradivo