Rešeno enkrat za vselej: Ali lahko porjavimo v senci in zaščiteni s faktorjem 50?

27. 7. 2023
Rešeno enkrat za vselej: Ali lahko porjavimo v senci in zaščiteni s faktorjem 50? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko ste zunaj, morate vedno nositi kremo za sončenje.

S prihodom vročega poletnega vremena se je zelo težko izogniti soncu. Glede na nevarnosti, povezane s sončenjem, pa se morate zavedati, koliko sonca vaša koža absorbira – in kdaj je čas, da kožo ustrezno zaščitite.

Ne spreglejte:

Koliko časa traja, da naša koža porjavi?

Ljudje porjavimo na soncu, ko UVA-sevanje pride v stik s kožo. Ko žarki prodrejo v spodnje plasti povrhnjice, začnejo celice proizvajati melanin. Melanin je skupina naravnih pigmentov, ki jih najdemo v telesu. Poleg pigmentacije naših las in oči je odgovoren tudi za temnenje kože, ki je izpostavljena sončni svetlobi ali UVA sevanju, navaja ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA). Pigment je tudi tisto, kar ščiti kožo pred opeklinami – ljudje s celicami, ki proizvajajo več melanina, ponavadi ne opečejo tako hitro, če sploh.

Svetlopolti ljudje proizvajajo manj melanina – kar pomeni, da koža ni zaščitena pred UVB žarki, ki povzročajo opekline.

Pri svetlopoltih ljudeh se vsaka porjavelost pojavi hitro ali v nekaj minutah – z veliko večjim tveganjem za opekline. Ljudje z več melanina v koži običajno potrebujejo dlje, da porjavijo in lahko običajno preživijo več ur na soncu, ne da bi opekli. Vendar pa je čas, preživet na soncu, preden porjavijo ali opečejo, odvisen od pigmentacije vsake osebe.

Ko ste zunaj, je pomembno, da poznate svoj tip kože in nosite kremo za sončenje s faktorjem SPF, ki vam bo zagotovila ustrezno zaščito.

Je sončenje sploh varno?

Sončenje poveča tveganje za kožnega raka – in študije ugotavljajo, da sončenje nikoli ni zdravo. Glede na trditve strokovnjakov so različni tipi kože izpostavljeni različnim tveganjem za poškodbe zaradi sonca. Poškodba nastane, ko ultravijolična svetloba poškoduje celično DNK kože – kar povzroči genetske mutacije. Ljudje s svetlo poltjo so zaradi pomanjkanja melanina, ki ščiti kožo pred soncem, izpostavljeni večjemu tveganju za poškodbe zaradi sonca. Ogroženi pa so tudi ljudje s temnejšo kožo.

Ali lahko porjavite tudi, ko se namažete s kremo za sončenje?

Zaščita pred soncem ščiti kožo pred škodljivim ultravijoličnim sevanjem sonca – podaljša čas, ki ga lahko človek preživi zunaj, ne da bi se opekel. Višji kot je zaščitni faktor, večjo zaščito ponuja krema – zaščitni faktor 50 filtrira 98 odstotkov UV-žarkov.

Ni kreme za sončenje, ki bi lahko 100-odstotno zaščitila vašo kožo pred UV-žarki, lahko pa porjavite, ko nosite kremo za sončenje.

Krema za sončenje samo podaljša čas do nastanka opekline, ne vpliva pa na to, kako zagorela bo oseba ali koliko časa bo trajalo, da se pojavi porjavelost.

Ali je možno porjaveti v senci in kako zaščititi kožo pred soncem?

Glede na trditve strokovnjakov, "lahko ljudje preživijo ure in ure v senci, ne da bi vedeli, da so še vedno izpostavljeni soncu in v nevarnosti, da jih poškoduje sonce," in senca le redko nudi popolno UV zaščito.

Opekline so možne tudi zato, ker lahko UVB žarki posredno dosežejo kožo. Tudi če ste v senci ali pod dežnikom, je uporaba kreme za sončenje ključnega pomena za zaščito kože pred soncem. V resnici je za zagotovitev "optimalne zaščite" potrebna kombinacija več ukrepov za zaščito pred soncem, ugotavlja študija, objavljena v reviji ameriške Nacionalne medicinske knjižnice.

Za večjo zaščito so pomembni dejavniki oblačila, ki pokrivajo vašo kožo, klobuki, sončna očala in senca.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Manekenka Alessandra Amborio lahko svojo vitko in fit postavo pripiše tej dieti: 17-dnevna dieta, ki obljublja, da se bodo kilogrami topili z neverjetno hitrostjo (vi pa nikoli ne boste lačni)

Priporočamo tudi: Lastnost, na katero bi morali biti ponosni: 3 nebesna znamenja, ki jim je popolnoma vseeno, kaj si o njih mislijo drugi